Aktualności

Aplikacja zgłoś szkodę rolniczą. Komisje suszowe mają swój moduł

5
(2)

W aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą pojawił się moduł dla komisji gminnych szacujących straty w uprawach rolnych. Taką informacje podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Za pośrednictwem modułu komisje gminne będą sporządzały raporty z szacowania szkód powstałych w wyniku suszy.

Komisje suszowe czy aplikacja zgłoś szkodę rolniczą?

Wielu rolników zadaje sobie pytanie, czy jeśli powołane zostaną komisje suszowe, to nie trzeba już samemu zgłaszać szkody.

Niedawno resort rolnictwa wyjaśnił, iż według przepisów warunkiem ubiegania się o pomoc suszową jest
„protokół z oszacowania szkód wygenerowany przez aplikację publiczną”. Aby ten protokół uzyskać, należy do 15 października złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji suszowej. Rolnik musi więc, mimo działalności komisji, zgłosić szkodę w aplikacji.

Jak wskazuje ministerstwo, „producent rolny może zgłosić wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich oszacowanie przez powołaną przez wojewodę Komisję ds. szacowania strat”. Jednak jak wskazuje resort rolnictwa, jest to działanie dodatkowe i nie jest ono obligatoryjne.

Zgłoszenie przez aplikację Zgłoś szkodę rolniczą takie musi nastąpić nie później niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody.

Czytaj także: Komisje suszowe. Czy zastępują aplikację suszową?

Jak działają komisje suszowe?

Według odpowiedzi ministerstwa, komisja suszowa składa jeden raport z oszacowania szkód w danym gospodarstwie rolnym za pomocą publicznej aplikacji w terminie 60 dni od dnia oszacowania szkód. Ale nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy. Następnie przekazuje uwierzytelniony przez członków komisji wydruk
tego raportu wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.

„Przedstawiając powyższe należy podkreślić, że warunkiem oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów nie jest złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą” – pisze MRiRW.

Jednocześnie zgłoszenie przez producenta rolnego wniosku o oszacowanie przez Komisję nie zastępuje złożenia przez tego producenta rolnego wniosku za pośrednictwem aplikacji.

Minister zapowiedział komisje suszowe

Przypomnijmy, iż w lipcu minister Robert Telus wspomniał o możliwości wprowadzenia na pola komisji suszowych. Mówił wówczas, że będą one działać równolegle z aplikacją. Zaś dane zebrane przez komisje suszowe będą porównywane z tymi zgłoszonymi za pomocą aplikacji.

Jeśli różnice będą zbyt duże, interwencję podejmie wojewoda. Nie określono jednak, na czy owa interwencja będzie polegała. Kluczowe jest jednak, aby zgłosić szkodę w aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą.

Susza rolnicza 2023 i aplikacja Zgłoś szkodę rolniczą

Susza rolnicza 2023 mocno dała się rolnikom we znaki. Niedawno ukazał się raport, który podsumowuje niemal cały okres wakacyjny, kiedy szalała tegoroczna susza.

W lecie 2023 roku Polska doświadczyła znaczących anomalii temperaturowych. Mogły się one przyczynić znacząco do wystąpienia suszy w niektórych obszarach kraju. IUNG-PIB przygotował raport dla wszystkich gmin Polski, oceniając aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą 2023.

Największy deficyt wody między 21 czerwca a 20 sierpnia odnotowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej. Było to od -160 do -199 mm w porównaniu do średniej. Duży niedobór wody notowano również w południowej części Niziny Mazowieckiej od -160 do -189 mm. A także miejscami we wschodniej Polsce od -160 do –179 mm.

Co ważne, IUNG-PIB informuje, iż raportowanym okresie stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju.

Źródło: MRiRW, IUNG-PIB

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota