Aktualności

Komisje suszowe. Czy zastępują aplikację suszową?

5
(1)

Z pytaniem o komisje suszowe zwróciła się do resortu rolnictwa Zachodniopomorska Izba Rolnicza. Izba chciała natychmiastowego powołania komisji suszowych, by szacować straty wywołane suszą 2023. Okazuje się jednak, że ważniejsze jest, aby rolnik zgłosił szkody w aplikacji suszowej.

W swoim piśmie ZIR pisał, iż w obecnej sytuacji producenci rolni powinni składać wnioski do gmin o powołanie komisji suszowych. Jednak, jak wskazywała w piśmie Izba, bez odpowiednich przepisów wnioski będą odrzucane.

Ministerstwo odpowiedziało ZIR, wyjaśniając, jak wyglądają dziś przepisy dotyczące komisji suszowych.

Komisje suszowe czy aplikacja suszowa?

W swoim piśmie resort rolnictwa wyjaśnił, iż według przepisów warunkiem ubiegania się o pomoc suszową jest
„protokół z oszacowania szkód wygenerowany przez aplikację publiczną”. Aby ten protokół uzyskać, należy do 15 października złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji suszowej.

Jak wskazuje ministerstwo, „producent rolny może zgłosić wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich oszacowanie przez powołaną przez wojewodę Komisję ds. szacowania strat”. Jednak jak wskazuje resort rolnictwa, jest to działanie dodatkowe i nie jest ono obligatoryjne.

Zgłoszenie takie musi nastąpić nie później niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody.

Jak działają komisje suszowe?

Według odpowiedzi ministerstwa, komisja suszowa składa jeden raport z oszacowania szkód w danym gospodarstwie rolnym za pomocą publicznej aplikacji w terminie 60 dni od dnia oszacowania szkód. Ale nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy. Następnie przekazuje uwierzytelniony przez członków komisji wydruk
tego raportu wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.

„Przedstawiając powyższe należy podkreślić, że warunkiem oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów nie jest złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą” – pisze MRiRW.

Jednocześnie zgłoszenie przez producenta rolnego wniosku o oszacowanie przez Komisję nie zastępuje złożenia przez tego producenta rolnego wniosku za pośrednictwem aplikacji.

Minister zapowiedział komisje suszowe

Przypomnijmy, iż w lipcu minister Robert Telus wspomniał o możliwości wprowadzenia na pola komisji suszowych. Mówił wówczas, że będą one działać równolegle z aplikacją. Zaś dane zebrane przez komisje suszowe będą porównywane z tymi zgłoszonymi za pomocą aplikacji.

Jeśli różnice będą zbyt duże, interwencję podejmie wojewoda. Nie określono jednak, na czy owa interwencja będzie polegała.

Czytaj także: Premia dla młodych rolników 2023. Jak otrzymać 200 tys. złotych?

Czytaj także: Sprzedaż ciągników w sierpniu 2023 roku

Jak złożyć wniosek o oszacowanie szkód? Jak zgłosić szkodę rolniczą?

Jedno z rozwiązań zaproponowała jeszcze w czerwcu Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność. Na swoim profilu na Facebooku zachęcała rolników do składania wniosków o szacowanie strat w swoich gminach.

„Macie do tego prawo” – pisała organizacja do rolników w poście na popularnym portalu społecznościowym.

Na profilu organizacji rolnicy mogli też znaleźć formularz do pobrania, który wystarczy wypełnić i zgłosić do urzędu swojej gminy.

Źródło: ZIR, MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota