Kubota Demo Tour 2024 już wkrótce! Wypróbuj nasze maszyny komunalne na żywo  •  4 czerwca - Nowe Guty  •  7 czerwca – Duszniki-Zdrój  •  11 czerwca – Białka Tatrzańska  •  14 czerwca – Szczyrk        
Aktualności

Zgłoś szkodę rolniczą 2023. Jak to zrobić, kiedy aplikacja nie działa

5
(4)

Rolnik, który chciałby obecnie zgłosić szkodę rolniczą 2023 nie może tego zrobić. Mimo iż susza atakuje, narzędzie do zgłoszenia szkód jest niedostępne. Co mogą w tej sytuacji robić rolnicy?

Temat suszy w Polsce pojawia się już na pierwszych stronach gazet i portali. Tymczasem aplikacja Suszowa 2023, która jest głównym narzędziem zgłaszania szkód wywołanych suszą, nadal nie działa.

Prognozy naukowców, a także głosy rolników wskazują, że możemy mieć do czynienia z jedną z największych susz od lat. Praktycznie cały kraj cierpi na niedobór wody i opadów. Nawet gwałtowne opady podczas burz nie wystarczają, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wodę.

Zgłoś szkodę rolniczą 2023. Rolnicy czekają na aplikację

W tym kontekście niedziałająca aplikacja suszowa 2023 staje się poważnym problemem. Rolnicy właściwie już od czerwca zgłaszali, iż susza będzie miała negatywny wpływ na ich plony. Nabory wniosków o rekompensaty za rok 2022 już się zakończyły, ale nie ma jeszcze możliwości dodawania dokumentów za rok 2023.

Do dziś ministerstwo rolnictwa nie poinformowało, kiedy rolnicy będą mogli zgłosić szkodę rolniczą 2023.

To nie koniec problemów. Niektórzy rolnicy zwracają uwagę, iż system zgłaszania szkód przez aplikację może być nieadekwatny do rzeczywistości. Według nich lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie specjalnych komisji suszowych, które oceniłyby stan upraw na miejscu.

Planowane działania ministerstwa

Kilka dni temu minister Robert Telus wspomniał o możliwości wprowadzenia takich komisji. Mają one działać równolegle z aplikacją, a dane zebrane przez komisje suszowe będą porównywane z tymi zgłoszonymi za pomocą aplikacji. Jeśli różnice będą zbyt duże, interwencję podejmie wojewoda. Nie określono jednak, na czy owa interwencja będzie polegała.

Z ujawnionych informacji wynika, że rolnik będzie mógł sam wnioskować o to, by komisja sprawdziła stan jego upraw. Jednak Ministerstwo Rolnictwa nie podało jeszcze terminu uruchomienia aplikacji Suszowej 2023 ani nie zdefiniowało, kiedy komisje suszowe będą mogły rozpocząć pracę.

Czytaj także: Aplikacja suszowa 2023 nie działa. Co ze zgłaszaniem szkód?

Jak złożyć wniosek o oszacowanie szkód? Jak zgłosić szkodę rolniczą?

Nie ma obecnie technicznej możliwości zgłoszenia szkody rolniczej 2023. Nie działają jeszcze zapowiedziane przez ministra komisje. Jak więc złożyć wniosek o oszacowanie szkód?

Jedno z rozwiązań zaproponowała jeszcze w czerwcu Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność. Na swoim profilu na Facebooku zachęcała rolników do składania wniosków o szacowanie strat w swoich gminach.

„Macie do tego prawo” – pisała organizacja do rolników w poście na popularnym portalu społecznościowym.

Na profilu organizacji rolnicy mogli też znaleźć formularz do pobrania, który wystarczy wypełnić i zgłosić do urzędu swojej gminy.

Czy będzie pomoc suszowa 2023?

30 czerwca 2023 r. upłyną termin obowiązywania przepisów rozporządzenia nr 702/2014. Oznacza to, że bez zmiany
przepisów nie możliwe jest udzielanie po dniu 30 czerwca 2023 r. pomocy producentom rolnym w formie m.in. kredytów na inwestycje, u których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny.

Nowych przepisów jeszcze nie ma. Zostały one już skierowane do podpisu przez premiera. Jednak nie wiadomo, kiedy podpis będzie złożony.

Obecna sytuacja suszy w Polsce

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy informuje, że susza rolnicza w 2023 roku dotyka najbardziej północno-zachodnią część Polski, chociaż naukowcy zwracają uwagę, że niedobór wody występuje na całym terytorium kraju. Od 1 maja do 30 czerwca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego była ujemna i wynosiła -142 mm.

Najlepsza sytuacja jest w województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim, ale to nie oznacza, że tam nie ma problemów z wodą. Według IUNG-PIB, susza rolnicza występowała na terenie 15 województw.

Źródło: MRiRW, IUNG-PIB

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota