Aktualności

Aplikacja suszowa 2023 nie działa. Co ze zgłaszaniem szkód?

3.8
(19)

Aplikacja suszowa 2023 jeszcze nie działa, choć ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że to właśnie ona będzie po raz kolejny głównym narzędziem zgłaszania szkód wywołanych suszą. Pojawiły się również zapowiedzi, iż szkody będą sprawdzały specjalne komisje suszowe.

Susza w Polsce po raz kolejny stała się faktem. Praktycznie cały kraj cierpi na niedobór wody i opadów. Nawet gwałtowne opady w czasie burz nie wystarczają na pokrycie zapotrzebowania na wodę. Już mówi się o dużej suszy rolniczej. Chociaż mamy dopiero pierwszą połowę lipca.

Prognozy naukowców i samych rolników są alarmujące. Możemy mieć do czynienia z największą suszą od lat. Więcej na temat suszy w Polsce pisaliśmy w odrębnym artykule.

Aplikacja suszowa 2023 nie działa

Mimo tego, że rolnicy już zgłaszają, iż w związku z suszą ich plony będą mniejsze, tzw. aplikacja suszowa na stronach ministerstwa rolnictwa, nie działa.

Zakończyły się już nabory wniosków o rekompensaty za rok 2022. Jednaka nie pojawiła się jeszcze możliwość dodawania dokumentów za rok 2023. A więc aplikacja suszowa 2023 jeszcze nie działa.

Warto jednak dodać, iż sami rolnicy kwestionują adekwatność aplikacji suszowej do rzeczywistości. Zdaniem niektórych ten sposób zgłaszania skutków suszy jest nieadekwatny, niezgodny z rzeczywistością. Ich zadaniem lepszym rozwiązaniem byłby komisje suszowe, które sprawdziłyby skutki suszy w terenie.

Czytaj także: Ptasia grypa w Polsce. Ministerstwo wydało oświadczenie

Zgłoś szkodę rolniczą 2023. Ale jak? Aplikacja nie działa

Rolnik, który chciałby obecnie zgłosić szkodę rolniczą 2023 nie może tego zrobić. Nie ma obecnie technicznej możliwości zgłoszenia szkody rolniczej 2023. Nie działają jeszcze zapowiedziane przez ministra komisje. Jak więc złożyć wniosek o oszacowanie szkód?

Jedno z rozwiązań zaproponowała jeszcze w czerwcu Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność. Na swoim profilu na Facebooku zachęcała rolników do składania wniosków o szacowanie strat w swoich gminach.

W najnowszym artykule piszemy więcej o tym, jak złożyć wniosek o szacowanie strat.

Komisje suszowe

O możliwości wprowadzenia komisji na polskie pola mówił kilka dni temu minister Robert Telus. Komisje szacujące straty mają działać równolegle z aplikacją. Zaś ministerstwo będzie porównywać dane zebrane przez komisje suszowe z tymi, które znajdą się w aplikacji suszowej 2023. Jeśli różnice w danych będą zbyt duże, będzie interweniował wojewoda.

Jak wynika z ujawnionych informacji, rolnik będzie mógł sam wnioskować o to, by komisja sprawdziła stan jego upraw.

Na razie jednak ministerstwo nie podało terminu uruchomienia aplikacji suszowej 2023. Nie wiadomo, kiedy też do pracy będą mogły ruszyć komisje suszowe.

Susza w Polsce

Według informacji prezentowanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, susza rolnicza 2023 dotyka najbardziej północo-zachodnią część polski. Choć naukowcy zaznaczają, iż niedobór wody występował w całym kraju. Od 1 maja do 30 czerwca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego była ujemna i wynosiła -142 mm.

Najlepsza sytuacja była w woj. podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim. Nie oznacza to jednak, że problemów z wodą nie było. IUNG-PIB informuje, iż susza rolnicza występowała na terenie 15 województw.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota