Aktualności

Wymiana słupów nośnych na plantacjach chmielu. Drugi nabór

5
(1)

Wystartował drugi nabór na wymianę słupów nośnych na plantacjach chmielu. Jest on realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Warto dodać, iż zasadach przyznawania pomocy wprowadzone zostały zmiany w stosunku do pierwszego naboru.

Jak poinformowała ARiMR, plantatorzy chmielu mogą ubiegać się o dofinansowanie od 15 lutego 2023 r. Pieniądze można otrzymać na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem. Słupy należy wymienić na takie, które będą mniej uciążliwe dla zdrowia i środowiska.

Wymiana słupów nośnych na plantacjach chmielu

Kto może otrzymać wsparcie? Według informacji ARiMR, pieniądze mają szansę otrzymać osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które posiadają status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Co więcej, owa jednostka lub osoba prawna powinna zajmować się produkcją chmielu na terytorium Polski i mieć nadany numer identyfikacyjny.

Na co można przeznaczyć pieniądze? Po pierwsze, dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę słupów na plantacjach chmielu na konstrukcje pozbawione kreozotu. Natomiast pieniądze można wydać na demontaż starych słupów, a ponadto na zakup, transport i montaż nowych.

Należy też pamiętać, iż maksymalna powierzchnia upraw, którą można objąć pomocą, to 5 ha.

Czytaj również: Będą dopłaty do zboża? Ministerstwo zapowiada pomoc

Zmiany w stosunku do pierwszego naboru

ARiMR przygotował też pewne zmiany w obecnym naborze na wymianę słupów nośnych na plantacjach chmielu. Mianowicie rozszerzono katalog materiałów, z których można wykonać nowy chmielnik.

Jad dodaje Agencja, słupy zabezpieczone kreozotem można wymienić na następujące konstrukcje:

  • drewniane,
  • drewniane na betonowych szczudłach,
  • betonowe,
  • stalowe
  • kompozytowe.

ARiMR wskazuje też na inną ważną zmianę. Jest nią wydłużenie czasu przeznaczonego na przeprowadzenie inwestycji. Po pierwsze, nie może się ona rozpocząć przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Po drugie, na jej realizację beneficjenci będą mieli 24 miesiące od zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.

Ile pieniędzy można otrzymać?

Jakie przewidziano stawki pomocy na wymianę słupów nośnych na plantacjach chmielu? Jak wyjaśnia Agencja poziom nie może przekroczyć 120 tys. zł lub 140 tys. zł – w przypadku rolników urodzonych po 31 grudnia 1982 r. Wysokość dofinansowania oblicza się natomiast w odniesieniu do 1 ha uprawy chmielu, na której wymieniane będą słupy.

Nabór trwa od 15 lutego do 31 marca 2023 r. Co ważne, wnioski można składać wyłącznie drogą internetową. Można to zrobić przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota