Aktualności

Pomoc klęskowa dla sadowników i rolników. Zmiany w programie

0
(0)

Pomoc klęskowa dla rodzin sadowników i rolników zmienia się. O ważnych zmianach poinformowała właśnie ARiMR. Termin składania wniosków wydłużono do 23 listopada, jednak wprowadzono też wymagania związane z dostarczeniem dodatkowych dokumentów. Oto szczegóły.

W najnowszym komunikacie na temat pomocy klęskowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że zmiany wynikają z wejścia w życie nowych przepisów dotyczących sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR.

Zmiany w programie

Co się więc zmieniło? Po pierwsze, termin składania wniosków został wydłużony do 23 listopada 2022 r. Informowaliśmy o tym w minionym tygodniu.

Po drugie, co niezwykle ważne, wszyscy wnioskodawcy muszą dostarczyć nowe dokumenty. Muszą to zrobić także ci, którzy już złożyli wnioski o pomoc. O jakie dokumenty chodzi? Do wniosku należy dołączyć kopie faktur, które wykażą sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto.

Co ważne, kopie faktur należy złożyć najpóźniej do 23 listopada. Szczegóły wraz z nowym wzorem formularza można znaleźć na stronie ARiMR.

Jak dołączyć faktury do wniosku o pomoc klęskową?

ARiMR już zmieniła i udostępniła zaktualizowany formularz wniosku. Dodano w nim miejsce na wskazanie faktu dołączenia do wniosku kopii faktur. Zatem, ci którzy jeszcze nie złożyli wniosku o pomoc, mogą to zrobić już za pomocą nowego wzory.

Ci, którzy już złożyli wnioski o pomoc klęskową, muszą teraz dołączyć do nich faktury. Mogą to być kopie faktur, które jednak muszą zostać złożone z dołączonym pismem wskazującym, do jakiego wniosku powinny zostać dołączone.

Można też złożyć kopie faktur przez zaktualizowany formularz wniosku. Wtedy należy w sekcji „I Cel złożenia” wyjaśnić, że jest to zmiana wniosku.

ARiMR uczula rolników i sadowników: „w przypadku niezłożenia w terminie do 23 listopada 2022 r. (liczy się data wpływu do Biura Powiatowego Agencji do którego został złożony wniosek o przyznanie tej pomocy, kopii faktur, pomocy nie przyznaje się” – czytamy w komunikacie.

Czytaj również: Dotacje PROW 2022. Zaliczki trafiają do rolników

Pomoc klęskowa – terminy

Agencja zwraca również bardzo dużą uwagę rolników na terminy składania wniosków lub dołączania faktur. Przypomnijmy, to 23 listopada 2022 roku.

„Za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku do biura powiatowego Agencji” – czytamy na stronie ARiMR. Ponadto termin 23 listopada 2022 r. dotyczy również konieczności dostarczenia kopii faktur przez tych, którzy złożyli wnioski na poprzedniej wersji formularza.

Warto też dodać, iż jeśli ktoś składa wniosek za pośrednictwem poczty, o dacie złożenia wniosku decyduje data jego wpływu. Nie zaś data jego nadania! Warto to podkreślić.

ARiMR zaznacza, iż w przypadku złożenia wniosku po 23 listopada nie wszczyna się postępowania w sprawie przyznania pomocy.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota