Aktualności

Dotacje PROW 2022. Zaliczki trafiają do rolników

0
(0)

Dotacje PROW 2022 trafiają już do rolników. Są to zaliczki, które od 17 października wpływają na konta gospodarzy. Jak poinformowała ARiMR, do 10 listopada wypłacono już ponad 11 mld złotych. Warto dodać, iż Polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym poziomie dopuszczonym w Unii Europejskiej. Ile pieniędzy w sumie ma trafić do polskich gospodarstw? Piszemy poniżej.

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, do 10 listopada 2022 roku pieniądze trafiły prawie do dwóch milionów gospodarzy. W ramach zaliczek było to prawie 1,12 mln beneficjentów. Zaś kwota, która do nich wpłynęła to 9,5 mld zł. Natomiast w ramach płatności obszarowych z PROW 2014-2020 wsparcie popłynęło na konta 755 tys. gospodarzy. Jak informuje ARiMR przelano w tym wypadku ponad 1,6 mld zł.

Dotacje PROW 2022. Ile pieniędzy przeznaczono?

Według danych ARiMR w tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,265 mln rolników. Zaś pula środków przeznaczonych na dotacje wyniosła w sumie ok. 16,96 mld zł.

Co więcej, jak przypomina Agencja, Polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym poziomie dopuszczonym w Unii Europejskiej. Co to oznacza?

Jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie, wynoszą one 70 proc. należnych dopłat. Zaś w przypadku płatności obszarowych z PROW, jak podaje ARiMR, 85 proc. należnych dopłat.

Czytaj również: Pomoc klęskowa 2022. Termin przedłużony z powodu awarii

Najpierw zaliczki, a co dalej?

Z informacji przekazanych przez Agencję wynika, iż zaliczki będą wypłacane do końca listopada. Natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 rok.

Co więcej, ARiMR podkreśla, że zaliczki będą wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, dopiero po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu. Taki bowiem wymóg stawiają przepisy UE – pieniądze mogą być wypłacone po kontroli.

Na koniec warto dodać, iż środki mają trafić na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. W związku z tym Agencja uczula więc rolników, żeby upewnili się, czy numery rachunków są aktualne. Jeśli jednak numer rachunku będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota