Aktualności

Emerytura KRUS 2023. Jakie zmiany? Będą wyższe emerytury

3.9
(15)

Emerytura w KRUS 2023 będzie wyższa. Prezydent podpisał ustawę, która zawiera korzystne zmiany dla osób
pobierających emeryturę lub rentę rolniczą z KRUS. Zmiany rolnicy mają zauważyć już w marcu. Co dokładnie się zmieni? Ile wynosi emerytura rolnicza w 2023 roku? Wyjaśniamy.

Według informacji zaprezentowanych przez KRUS już od 1 marca 2023 r. emerytura  podstawowa podwyższona zostanie do 90% najniższej emerytury.  Oznacza to, że wyniesie ona 1429,60 zł. Jest to więc wzrost o 345,02 zł.

KRUS zapowiada w swoim komunikacie, iż zmiany spowodują znaczący wzrost wszystkich wypłacanych przez KRUS emerytur rolniczych, rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Jakie zmiany w emeryturach KRUS 2023

KRUS szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób wylicza się wysokość emerytury. Ustala się ją na kwotę równą iloczynowi aktualnej emerytury podstawowej i wskaźnika wymiaru, który oblicza się indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy pracy i opłacania składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Co Emerytura KRUS 2023 oznacza w praktyce? Po pierwsze, im wyższa kwota emerytury podstawowej, tym emerytura w KRUS będzie wyższa. Po drugie, im dłuższy okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, tym wyższa będzie kwota rolniczego świadczenia emerytalno-rentowego.

Czas zatem na przykład. Emeryt, który przez 25 lat płacił składki w wysokości podstawowej, od marca będzie otrzymywał emeryturę w wysokości 1.686,93 zł brutto. Oznacza to wzrost o 348,49 zł w porównaniu z lutym.

Czytaj również: Będą dopłaty do zboża? Ministerstwo zapowiada pomoc

Zmiany w KRUS. Nowy dodatek

Co jeszcze się zmieni w emeryturach KRUS 2023? Ponadto do nowej ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadzono nowy dodatek. Będzie on skierowany do osób pobierających emeryturę z KRUS, które opłacały podwójne lub dodatkowe składki na
rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Wysokość nowego dodatku będzie wynosiła 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania dodatkowych lub podwójnych składek. W praktyce oznacza to, iż emeryt, który opłacał takie składki przez 10 lat, otrzyma dodatek w wysokości 71,48 zł brutto miesięcznie.

Warto też dodać, iż prawo do dodatku dla osób, którym przyznano emerytury rolnicze przed 1 marca 2023 r.,
KRUS przyzna z urzędu. Wypłata ma być zrealizowana w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. W związku z tym emeryci nie muszą składać wniosku o to świadczenie.

Źródło: KRUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota