Kubota Demo Tour 2024 już wkrótce! Wypróbuj nasze maszyny komunalne na żywo  •  4 czerwca - Nowe Guty  •  7 czerwca – Duszniki-Zdrój  •  11 czerwca – Białka Tatrzańska  •  14 czerwca – Szczyrk        
Aktualności

Aktualne ceny malin. UOKiK pokazał wyniki kontroli. Co wiemy?

5
(1)

Aktualne ceny malin są najniższe od lat. Z tego powodu sytuacji na rynku przyjrzał się UOKiK. Podejrzewano zmowę cenową. Urząd sprawdził prawie 60 skupów oraz 5 największych przetwórców malin. Co stwierdził?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił pierwsze wyniki kontroli. Inspekcje miały sprawdzić, czy na rynku nie dochodzi do łamania prawa. Kontrole odbyły się w 58 punktach skupów, a także u 5 największych przetwórców. Byli sórd nich: Döhler, Rauch, Real, SVZ i Austria Juice.

Jak informuje UOKiK, przeanalizowano cały łańcuch dystrybucji malin. Co ustalono?

Aktualne ceny malin. Czy była zmowa cenowa?

„Zebrany materiał wskazuje na brak podstaw do twierdzeń, że trudna sytuacja na rynku malin może być wynikiem zmowy cenowej skupów lub przetwórców” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Urząd stwierdził, iż głównym czynnikiem wpływającym na cenę zakupu malin dla przetwórstwa w skupach jest cena oferowana przez przetwórnie. „Jest ona punktem wyjścia do ustalenia cen zakupu malin od rolników przez punkty skupu” – czytamy w komunikacie.

Dalej zaś punkty skupu od ceny oferowanej przez przetwórnie odejmują koszty operacyjne, czyli np. wynagrodzenia pracowników. A także koszty zużycia materiałów i energii, koszty transportu i magazynowania oraz zysk właściciela. W ten sposób ustala się cenę zakupu od rolników.

UOKiK stwierdził, że aktualne ceny malin w skupie zmieniały się w ślad za zmianami cen oferowanych przez przetwórnie. Zaś przeciętna marża skupu maliny przemysłowej od 1 do 10 lipca wyniosła 44-59 gr za kilogram.

Ponadto ceny malin, które kupują przetwórnie do produkcji soków lub musów były o około 20-50 gr za kilogram niższe niż malin przeznaczonych do mrożenia. „Jednocześnie wyniki kontroli wskazują na zróżnicowanie cen między badanymi punktami skupu nawet o 50 gr na kilogramie w przypadku malin tej samej kategorii jakościowej” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Ceny malin w lipcu 2023. Co wiemy? Jakie są prognozy?

Jak kształtowały się ceny malin?

UOKiK przeanalizował ceny malin w lipcu. Aktualne ceny malin na pewno nie zadowolą plantatorów. Od 1 do 21 lipca średnie ceny zakupu malin w skupach kierowanych do przetwórstwa kształtowały się w przedziale 3,95 – 5,29 zł za kg. Zaś malin do mrożenia 4,30-5,70 zł za kg, w zależności od dnia skupu.

Najwyższy poziom ceny malin utrzymywały w pierwszym tygodniu lipca.  W dniach 5-7 lipca przeciętnie kosztowały 5,30 zł za kilogram – jeśli chodzi o maliny przeznaczone do przetwórstwa. Zaś 5,60 zł za kilogram w przypadku malin do mrożenia.

Aktualne ceny malin na pewno nie zachwycą producentów. Bowiem najtaniej było do tej pory 20 lipca. Przeciętnie cena malin wynosiła 4,15 zł za kilogram owoców do przetwórstwa.

Protesty producentów owoców miękkich

Sytuacja na rynku malin zmusiła producentów do protestów. Odbywały się one w lipcu. Rolnicy chcieliby otrzymywać informację o cenie skupu malin, ale jeszcze przed zbiorami. Postulowali też zakaz sprowadzania do Polski malin z Ukrainy i Macedonii.

W liście do premiera producenci malin piali, iż „sytuacja na rynku malin przeznaczanych do przetwórstwa jest dramatyczna”. Aktualne ceny malin nadal są niskie. Ceny tych owoców nadal spadają.

Źródło: UOKiK

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota