Aktualności

Ceny malin w lipcu 2023. Co wiemy? Jakie są prognozy?

4
(4)

Ceny malin w lipcu 2023 roku są wyjątkowo niskie. Skutki takiego stanu rzeczy odczuwają plantatorzy, którzy wystosowali list do premiera w tej sprawie. Sytuacja na rynku malin jest tak trudna, że zainteresowały się nią największe polskie media.

Radio RMF FM zapytało o opinię zwykłych konsumentów w Łodzi, których cieszą niższe niż rok temu ceny.

– Maliny 10 złotych wielkie opakowanie – uważam się opłaca, bo w supermarketach jest drożej, a są sprzedawane w małych opakowaniach 250 pojemności – mówi jedna z zapytanych przez RMF łodzianek.

Niskie ceny na straganach i w sklepach to efekt niskich cen w skupie. RMF komentuje, że niskie ceny malin w lipcu 2023 roku, przyprawiają producentów owoców miękkich o palpitacje serca. W skupie za kilogram malin dostają oni 4-5 złotych. Koszt zbioru to około 2 zł. A przecież to nie koniec kosztów. Jak zauważa rozgłośnia w swoim materiale, bywa, że rolnik musi dopłacić do kilograma 3 złote.

Ile kosztują maliny?

Jeszcze tydzień temu portal SadowniczeABC.pl informował, iż hurtowe ceny malin w skupie to około 5 zł za maliny przemysłowe i mrożone. Natomiast maliny deserowe kosztowały od 11,00 zł/kg do 16,00 zł/kg.

Po ile były maliny na rynkach i targowiskach? Za kilogram owoców na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Bronisze płacono od 18,00 do 30,00 zł/kg. Natomiast Lubelski Rynek Hurtowy S.A. to już cena od 4,00 do 8,00 zł/kg. Był to więc rynek najtańszy. Najdrożej w Krakowie, bowiem o 19,00 do 23,00 zł/kg.

Jeśli zaś chodzi o ceny mniejszych opakowań, to na Rolno-Spożywczym Ryneku Hurtowy Giełda Kaliska za opakowanie 500 g trzeba było zapłacić od 7,00 do 8,00 zł/500 g. Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu to już cena od 8,00 zł do 9,00 zł, ale za 250 g. Na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa trzeba było zapłacić od 5,00 do 7,00 zł za 250 g.

Czytaj również: Sprzedaż zbóż z dopłatą. Termin wydłużony

Ceny malin w lipcu 2023 roku

Tymczasem na początku lipca tendencja nadal jest spadkowa. Portal fresh-market.pl pokazuje 4 lipca kolejne spadki cen malin w skupach, przetwórniach i na targowiskach o około kilka do kilkudziesięciu procent.

– Tegoroczne ceny skupu dla producentów zaczynały się od 5-5,50 zł/kg. W kolejnych dniach stawki ofererowane rolnikom jeszcze się obniżyły do ok. 4 zł/kg w przypadku maliny II klasy i 4,50-5 zł/kg przy owocach I klasy. Ceny były znacznie niższe od rekordowych z ubiegłego roku – powiedizał portalowi money.pl dr Paweł Kraciński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Jadnak już pod koniec czerwca w niektórych skupach cena malin wynosiła od 3,80 do 4,50 zł/kg. Co więcej, według Mirosław Maliszewski, prezesa Związku Sadowników RP, może być jeszcze taniej.

Protesty producentów owoców miękkich

Sytuacja na rynku zmusiła producentów do protestów. Jeden z nich miał miejsce w Opolu Lubelskim 3 lipca. Wybuchł spontanicznie. Kolejny raz plantatorzy mają protestować w środę 5 lipca.

Jakie są ich żądania? Chcieliby otrzymywać informację o cenie skupu malin, ale jeszcze przed zbiorami. Postulują też zakaz sprowadzania do Polski malin z Ukrainy i Macedonii.

W liście do premiera producenci malin piszą, iż „sytuacja na rynku malin przeznaczanych do przetwórstwa jest dramatyczna”.

Źródło: SadowniczeABC.pl, RMF FM, fresh-market.pl, money.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota