Aktualności

Zgłoś szkodę rolniczą. Uwaga! Termin wydłużony! Do kiedy?

4.3
(3)

Termin na składanie wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy za pośrednictwem aplikacji, tzw. zgłoś szkodę rolniczą, został wydłużony. Komunikat w tej sprawie wydało ministerstwo rolnictwa.

Jak się dowiedzieliśmy, Rada Ministrów przyjęła 11 października br. zmianę przepisów w tej sprawie. Wydłużenie terminu dotyczy również komisji powołanych do oszacowania szkód. Komisje te mogą dzięki wydłużonemu terminowi wprowadzać do aplikacji raporty oszacowania szkód u producentów rolnych.

Nowy termin to 30 października 2023. To do tej daty rolnicy mogą zgłaszać szkody za pomocą aplikacji suszowej.

Zgłoś szkodę rolniczą. Termin wydłużony

Warto przypomnieć, iż wcześniejszym terminem składania dokumentów przez aplikację suszową, był 15 października.

Po zmianach jest to 30 października. Do tego czasu zarówno rolnicy, jak i komisje suszowe, muszą złożyć swoje dokumenty.

Czytaj także: Rynek ciągników w październiku 2023. Kubota bardzo wysoko!

Komisje suszowe czy aplikacja zgłoś szkodę rolniczą?

Wielu rolników zadaje sobie pytanie, czy jeśli powołane zostaną komisje suszowe, to nie trzeba już samemu zgłaszać szkody.

Niedawno resort rolnictwa wyjaśnił, iż według przepisów warunkiem ubiegania się o pomoc suszową jest
„protokół z oszacowania szkód wygenerowany przez aplikację publiczną”. Aby ten protokół uzyskać, należy do 15 października złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji suszowej. Rolnik musi więc, mimo działalności komisji, zgłosić szkodę w aplikacji.

Jak wskazuje ministerstwo, „producent rolny może zgłosić wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich oszacowanie przez powołaną przez wojewodę Komisję ds. szacowania strat”. Jednak jak wskazuje resort rolnictwa, jest to działanie dodatkowe i nie jest ono obligatoryjne.

Zgłoszenie przez aplikację Zgłoś szkodę rolniczą takie musi nastąpić nie później niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody.

Jak działają komisje suszowe?

Według odpowiedzi ministerstwa, komisja suszowa składa jeden raport z oszacowania szkód w danym gospodarstwie rolnym za pomocą publicznej aplikacji w terminie 60 dni od dnia oszacowania szkód. Ale nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy. Następnie przekazuje uwierzytelniony przez członków komisji wydruk
tego raportu wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.

„Przedstawiając powyższe należy podkreślić, że warunkiem oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów nie jest złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą” – pisze MRiRW.

Jednocześnie zgłoszenie przez producenta rolnego wniosku o oszacowanie przez Komisję nie zastępuje złożenia przez tego producenta rolnego wniosku za pośrednictwem aplikacji.

Jaka była susza 2023?

W lecie 2023 roku Polska doświadczyła znaczących anomalii temperaturowych. Mogły się one przyczynić znacząco do wystąpienia suszy w niektórych obszarach kraju. IUNG-PIB przygotował raport dla wszystkich gmin Polski, oceniając aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą 2023.

Największy deficyt wody między 21 czerwca a 20 sierpnia odnotowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. A także na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej. Było to od -160 do -199 mm w porównaniu do średniej. Duży niedobór wody notowano również w południowej części Niziny Mazowieckiej od -160 do -189 mm. A ponadto miejscami we wschodniej Polsce od -160 do –179 mm.

Co ważne, IUNG-PIB informuje, iż raportowanym okresie stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota