Aktualności

Zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich trafiają do rolników

0
(0)

Zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 rok trafiają na konta rolników. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłaty 17 października, natomiast do 3 listopada do rolników trafiło już 9,1 mld złotych. To dobre informacje na początek tygodnia dla polskich rolników.

Warto także dodać, że wypłaty zaliczek z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich potrwają do końca listopada. Natomiast od początku grudnia Agencja zacznie wypłaty pozostałych kwot płatności za rok 2022.

Zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich już u rolników

Warto wspomnieć, iż w tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1,265 mln rolników. Zaś pula środków przewidzianych na ten cel to, jak wylicza ARiMR, około 16,96 mld zł.

Do 3 listopada 2022 roku prawie 924 tys. beneficjentów otrzymało w ramach zaliczek płatności bezpośrednie. Zaś suma przekazanych pieniędzy wyniosła ponad 7,72 mld zł.

Natomiast, jeśli chodzi o płatności obszarowe z PROW 2014-2020 ARiMR przekazało pieniądze już 680 tys. gospodarzy. To przełożyło się w sumie na kwotę prawie 1,37 mld zł.

Czytaj również: Dofinansowanie do fotowoltaiki 2022. Znamy szczegóły

Zaliczki na najwyższym poziomie

Jak informuje Agencja, od 2019 r. polscy rolnicy  otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. Jaki jest to poziom? Jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie, to wynoszą one 70 proc., zaś w przypadku płatności obszarowych z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

Co więcej, jak wyjaśnia ARiMR, zaliczki będą wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich, a także w ramach przejściowego wsparcia krajowego. Wypłaty odbędą się jednak po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu. Taki wymóg stawiają przepisy UE.

Ponadto Agencja informuje, że środki przekazywane będą wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Z tego powodu Agencja radzi, aby rolnicy upewnili się, że numery rachunków są aktualne. Jeśli rachunek będzie nieaktywny, wtedy pieniądze wrócą do Agencji.

Ile pieniędzy jest w PROW na lata 2014-2020

Warto na koniec dodać, że budżet PROW 2014–2020 w Polsce wynosi w sumie 13,6 mld euro. Składa się na niego 8,7 mld euro jako środki UE, a także 4,9 mld euro jako wkład krajowy.

Polska znajduje się w czołówce beneficjentów Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Zajmuje czwarte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej po Francji (11,39 mld euro), Włoszech (10,44 mld) i Niemczech (9,45 mld).

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota