Układ chłodzenia ciągnika. Jak o niego dbać?
Układ chłodzenia jest jednym z kluczowych elementów każdego ciągnika rolniczego. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy silnika, a tym samym pozwala na zapewnienie długotrwałej i niezawodnej pracy maszyny.
Pierwszym i podstawowym krokiem w dbałości o układ chłodzenia jest regularne sprawdzanie poziomu cieczy chłodniczej. Poziom płynu chłodzącego zawsze powinien znajdować się między oznaczeniami „MIN” a „MAX”, które znajdziemy na zbiorniku wyrównawczym. Warto dodać, że sprawdzenie poziomu jest jednym z elementów obsługi codziennej ciągnika rolniczego.
– Ze względu na charakter pracy ciągnika i jego obciążenie podczas prac uprawowych bardzo istotny jest sprawny układ chłodzenia. Należy regularnie kontrolować poziomu płynu, gdyż zbyt niski jego poziom może doprowadzić do przegrzania silnika, a w konsekwencji poważnej awarii – radzi Wacław Karcz z Kubota Polska.
Spis treści
Kontrola stanu chłodnicy
Bardzo istotne jest również codzienne sprawdzanie stanu czystości chłodnicy lub chłodnic ciągnika. Nagromadzone zanieczyszczenia powodują bowiem obniżenie ich sprawności. W efekcie może to doprowadzić do przegrzania się silnika lub też obniżenia sprawności działania układu klimatyzacji. Zanieczyszczone chłodnice czyścimy strumieniem sprężonego powietrza.
Należy pamiętać jednak o tym, że przedmuchiwanie chłodnic powinno odbywać się w kierunku przeciwnym do normalnego przepływu powietrza, czyli od tyłu do przodu. Jeśli chłodnice są wyposażone w siatki, elementy te także należy przeczyścić.
Czytaj także: Układ dolotowy w ciągniku. 4 porady jak o niego dbać
Regularny serwis układu chłodzenia ciągnika
Regularnie należy również kontrolować stan wszystkich przewodów w układzie chłodzenia i ich połączeń. Uszkodzone będą bowiem powodowały wycieki płynu chłodzącego. Warto też sprawdzić stan połączeń i samych przewodów podczas pracy silnika. Wówczas w układzie chłodzenia występuje wyższe ciśnienie i jest szansa na zlokalizowanie wycieków, które są niezauważalne podczas wyłączonego silnika. Często zdarza się, że tego mikrouszkodzenia powodują gryzonie.
W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów warto skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu. Profesjonaliści przeprowadzą kompleksową ocenę stanu układu chłodzenia ciągnika i wykryć np. nieprawidłowe działanie termostatu lub wentylatora chłodnicy. Warto inwestować w regularne przeglądy i serwisy, aby uniknąć kosztownych napraw i zagwarantować ciągnikowi długą i niezawodną pracę.
Oryginalny płyn chłodniczy Kubota
Należy także zadbać o stosowanie odpowiedniego płynu chłodniczej, który jest zgodny z zaleceniami producenta ciągnika. Nie wszystkie płyny chłodnicze mają takie same właściwości, a związku z tym używanie niewłaściwych może prowadzić do problemów z układem chłodzenia ciągnika.
Kubota do ciągników swojej produkcji rekomenduje płyn Protekt Coolant. Płyn gwarantuje ochronę przed zamarzaniem aż do temperatury -37 stopni Celsjusza. Może być stosowany do chłodnic aluminiowych i miedzianych. Warto wiedzieć, że Protekt Coolant zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją, nawet w wysokich temperaturach. Płyn chłodniczy z logo Kubota jest także obojętny dla uszczelek elastomerowych i farb. Nie zawiera także krzemianów, fosforanów, azotynów i boru.
Płyn Protekt Coolant spełnia także wymagania: CAT, Cummins, DAF, Deutz, Komatsu, MAN i Renault.