Aktualności

Sołtysowe 2023. Ile pieniędzy dostaną sołtysi?

3.5
(21)

Rada Ministrów zdecydowała o przyznaniu świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Sołtysi dostaną więc dodatkowe pieniądze za pełnienie swojej funkcji, tzw. sołtysowe. To z pewnością docenienie codziennej pracy sołtysów i sołtysek na wsi. Ile wyniesie sołtysowe 2023? Kiedy zostanie wypłacone?

Pieniądze dla sołtysów przyznane przez rząd nie są premią, czy dodatkiem, ponieważ z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie przysługuje wynagrodzenie. Rząd przyznał, że wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony. Zwłaszcza, iż funkcja sołtysa nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia.

Przepisy dotyczące świadczenia pieniężnego dla sołtysów zostały przyjęte 4 kwietnia.

Ile wyniesie sołtysowe 2023?

Po pierwsze, warto wyjaśnić, iż pieniądze otrzymają osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje.

Po drugie, aby otrzymać pieniądze, należy osiągnąć odpowiedni wiek. Świadczenie ma przysługiwać osobom po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Oznacza to, iż kobiety, które pełniły funkcję sołtysa, otrzymywałyby je po ukończeniu 60. Zaś mężczyźni po 65 roku życia.

Ponadto, co ważne, świadczenie wypłaci KRUS na wniosek osoby uprawnionej. Nie będzie więc wypłacane z automatu. Jak ustalił rząd, wysokość świadczenia ma wynieść 300 zł. Świadczenie ma zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.

Czytaj również: Dzień Sołtysa 2023. Jak będzie obchodzony w tym roku?

Co robią sołtysi na wsiach?

Sołtysi to osoby, które przede wszystkim, reprezentują wieś wobec władz lokalnych i innych instytucji. Ponadto zajmują się gromadzeniem informacji o problemach i potrzebach mieszkańców wsi i przekazywaniem ich władzom lokalnym.

Ponadto zajmują się koordynacją działań na wsi, takich jak organizacja imprez kulturalnych, sportowych, spotkań społecznych. Zarządzają również ziemią i infrastrukturą na wsi – drogami, mostami, budynkami użyteczności publicznej.

Często niosą pomoc w rozwiązywaniu problemów mieszkańców wsi, takich jak problemy z dostępem do wody, problem z drogami dojazdowymi. Nadzorują też porządek i bezpieczeństwo na wsi, a także organizują ochrony przed zagrożeniami takimi jak pożary, powodzie. Zajmują się też współpracą z organizacjami pozarządowymi, takimi jak koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, aby rozwijać życie społeczne na wsi i poprawiać warunki życia mieszkańców

Źródło: Dziennik Zachodni, Business Insider

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.5 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota