Kubota Demo Tour 2024 już wkrótce! Wypróbuj nasze maszyny komunalne na żywo  •  4 czerwca - Nowe Guty  •  7 czerwca – Duszniki-Zdrój  •  11 czerwca – Białka Tatrzańska  •  14 czerwca – Szczyrk        
Aktualności

Sołtysowe 2023. Ile dostali w tym roku sołtysi i sołtyski?

5
(4)

Sołtysowe 2023 już na kontach sołtysów i sołtysa. Tak zwane sołtysowe jest świadczeniem z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Rządowa decyzja o przyznaniu sołtysom świadczenia pieniężnego stała się gorącym tematem wśród mieszkańców wsi.

Warto zauważyć, iż wielu sołtysów przez lata poświęcało swój czas i wysiłek na rzecz lokalnej społeczności, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Funkcja sołtysa nie wiązała się z żadnym wynagrodzeniem. Teraz sołtysi mogą postarać się o pieniądze. Jednak nie każdy może to zrobić. Trzeba było spełnić kilka warunków, aby dostać sołtysowe 2023.

Nów świadczenie nie dla wszystkich sołtysów

Sołtysowe to świadczenie pieniężne przewidziane dla osób pełniących funkcję sołtysa. Jest to formą docenienia pracy, jaką sołtysi i sołtyski wkładają w codzienne życie wsi. Warto podkreślić, że pieniądze przyznane przez rząd nie są formą premii czy dodatku. Dotychczas sołtysi nie otrzymywali wynagrodzenia za swoją pracę, a rząd uznał, że taki wysiłek zasługuje na odpowiednie wynagrodzenie.

Kto więc mógł dostać sołtysowe 2023? Aby otrzymać sołtysowe, należy spełnić pewne kryteria. Po pierwsze, pełnić funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje. Po drugie, osiągnąć powszechny wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponadto kluczowe jest to, że świadczenie nie było wypłacane automatycznie. Osoba uprawniona musi złożyć wniosek w KRUS.

Najwięcej wniosków o sołtysowe 2023 złożono na Mazowszu – 6036. Większość, bo 5453, rozpatrzono pozytywnie. W Wielkopolsce do KRUS trafiło 3250 wniosków. Wydano zaś 3024 pozytywnych decyzji. Jak informuje Serwis Samorządowy PAP ponad dwa tys. pozytywnych decyzji wydano w województwach: lubelskim, łódzkim i podlaskim. Poniżej tysiąca wniosków i przyznanych świadczeń odnotowano w lubuskim, opolskim, pomorskim i śląskim.

Ile wynosi sołtysowe 2023?

Świadczenie wynosi 300 zł. Według informacji Serwisu Samorządowego PAP do końca września Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydała prawie 30 tys. decyzji przyznających świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Co za tym idzie, do uprawnionych trafiło ponad 25 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że według danych KRUS, do końca września złożono 33 080 wniosków o przyznanie świadczenia. Wydano zaś 29 909 decyzji przyznających to świadczenie. Natomiast dokładna łączna kwota środków wypłaconych do 30 września wynosi 25 031 700 zł.

Czytaj także: Sprzedaż ciągników we wrześniu 2023. Dobry wynik Kuboty

Co robią sołtysi i sołtyski?

Sołtysowe 2023 to forma podziękowania za pracę. Sołtysi i sołtyski są nie tylko reprezentantami wsi wobec władz lokalnych, ale również koordynatorami działań społecznych i gospodarczych na wsi. Organizują imprezy, zarządzają infrastrukturą, niosą pomoc mieszkańcom i dbają o bezpieczeństwo w swojej społeczności.

Często niosą pomoc w rozwiązywaniu problemów mieszkańców wsi, takich jak problemy z dostępem do wody, problem z drogami dojazdowymi. Nadzorują też porządek i bezpieczeństwo na wsi, a także organizują ochrony przed zagrożeniami takimi jak pożary, powodzie. Zajmują się też współpracą z organizacjami pozarządowymi, takimi jak koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, aby rozwijać życie społeczne na wsi i poprawiać warunki życia mieszkańców. Sołtysowe 2023 jest symboliczną formą podziękowania za to, co sołtysi robią na co dzień.

Źródło: samorzad.pap.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota