Aktualności

Rekompensaty za prąd 2022. Czy sadownicy je dostaną?

0
(0)

Wiele branż oczekuje wsparcia w związku z podwyżkami cen energii w 2022 roku. Jedną z nich jest np. branża sadownicza, która zwróciła się do premiera z prośbą o reakcję. Oto porcja informacji związanych z tematem rekompensaty za prąd 2022.

Rosnące ceny energii są najwyższymi podwyżkami od 20 lat. Dotykają zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, bloków, a także przedsiębiorców, w tym branżę rolniczą i sadowniczą. W związku z podwyżkami pojawiły się różnego rodzaju programy osłonowe. Nie dotyczą one jednak wszystkich.

Związek Sadowników RP wystosował w ostatnich dniach apel do premiera, w którym prosi o działanie.

Rekompensaty za prąd 2022 dla sadowników

„Zadaliśmy pytanie – czy planowane są rekompensaty w związku z wprowadzanymi podwyżkami energii elektrycznej?” – czytamy w komunikacie Związku Sadowników RP.

Związek wyjaśnia, iż branża sadownicza od kilku miesięcy boryka się z kryzysem wynikającym ze wzrostu kosztów produkcji. Jakie zaś były przyczyny wzrostów? Po pierwsze był to wzrost cen nawozów. Po drugie wzrost cen oleju napędowego.

„Niestety, ale negatywne skutki ma również ostatni wzrost cen za energię elektryczną” – czytam w komunikacie Związku.

Jak przypominają sadownicy, należy pamiętać, iż owoce przechowywane są w chłodniach już od października.

„Dlatego oprócz kosztów produkcji należy wziąć pod uwagę również koszty przechowalnictwa” – tłumaczą.

Według Związku, wielu sadowników już dziś nie stać na pokrycie rosnących kosztów. To zaś przyczynia się do pogłębiającego się kryzysu. Również z powodu braku środków, żeby normalnie funkcjonować, sadownicy nie mogą spłacać zaciągniętych już kredytów, a co za tym idzie ich gospodarstwa zmierzają ku bankructwu.

„Jako branża nie poradzimy sobie z kolejnymi podwyżkami. Sadownicy potrzebują pomocy. Sytuacja w gospodarstwach jest na tyle poważna, iż zwróciliśmy się z apelem do Premiera o pilną reakcję i pomoc” – napisał Związek w komunikacie.

Źródło: Związek Sadowników RP, muratordom.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota