Aktualności

Płaca minimalna 2024. Jest podwyżka. Co oznacza dla rolników?

4
(2)

Płaca minimalna w 2024 roku po raz drugi poszła do góry. Od pierwszego lipca wynosi już 4300 zł brutto oraz 28,10 zł za godzinę. Co to oznacza dla rolników?

Przypomnijmy, iż lipcowa podwyżka to już druga korekta wysokości płacy minimalnej w tym roku. Wcześniej od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wzrosło z 3600 zł do 4242 zł. Zaś minimalna stawka za godzinę została podwyższona z 23,50 zł do 27,70 zł.

Płaca minimalna 2024. Kogo dotyczy?

Podwyżki dotyczą wszystkich pracowników, także tych wykonujących prace fizyczne. W kontekście rolnictwa chodzi między innymi o pracowników produkcji, magazynierów, operatorów maszyn.

Stawki powinny wzrosnąć także w przypadku osób, które zatrudniane są do zbiorów owoców. Jak to wpłynie na zatrudnienie w tej gałęzi? Trudno ocenić. Z jednej strony np. sadownicy od dawna skarżą się na problemy w pozyskiwaniu pracowników do zbiorów. Z drugiej zaś, wyższe stawki mogą przyciągnąć nowych pracowników do sadów i innych plantacji.

Warto jednak zauważyć, że po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę w popularnych portalach internetowych, widać, iż plantatorzy w wielu przypadkach oferują stawki niższe niż płaca minimalna, którą wprowadzono w 2024 roku.

Czytaj także: Maszyny Kubota udowodniły swoją niezawodność na Kubota Demo Tour 2024

Czytaj także: Kubota Demo Tour 2024 zakończony z rozmachem w Szczyrku

Będą kolejne podwyżki?

Mimo kolejnej już podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku, możemy spodziewać się, iż w niedalekiej przyszłości znów ta kwota się zmieni.

– Presja płacowa w najbliższej perspektywie nie osłabnie. Za 6 miesięcy czeka nas kolejna podwyżka płacy minimalnej – tym razem do poziomu 4 626 zł, czyli o 7,6 proc. To więcej niż inflacja średnioroczna, zatem nadal mamy do czynienia z realnym wzrostem kosztów pracy – ocenia prof. dr hab. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych, która cytuje portal prawo.pl.

Płaca minimalna to ustawowo określona najniższa kwota wynagrodzenia, jaką pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi za wykonaną pracę w określonym czasie (najczęściej w ciągu miesiąca lub godziny). Celem wprowadzenia płacy minimalnej jest ochrona pracowników przed wyzyskiem i zapewnienie im minimalnego poziomu dochodów, który umożliwia godne życie.

W Polsce płaca minimalna jest ustalana przez rząd i jest waloryzowana. Obowiązuje zarówno pracowników zatrudnionych na umowach o pracę, jak i w niektórych przypadkach osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, np. umowach zleceniach. Wysokość płacy minimalnej zależy od kilku czynników, takich jak inflacja, wzrost gospodarczy oraz sytuacja na rynku pracy.

Źródło: prawo.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota