Kubota Demo Tour 2024 już wkrótce! Wypróbuj nasze maszyny komunalne na żywo  •  4 czerwca - Nowe Guty  •  7 czerwca – Duszniki-Zdrój  •  11 czerwca – Białka Tatrzańska  •  14 czerwca – Szczyrk        
Aktualności

Nawozy rolnicze. Kiedy kupić? Teraz czy wiosną?

0
(0)

Nawozy rolnicze to jeden z kluczowych tematów, jakie zaprzątają głowy rolników w ostatnich miesiącach. Nie tylko ceny nawozów rolniczych spędzają sen z powiek polskim rolnikom. Równie ważną kwestią jest dostępność nawozów. Grupa Azot ostrzegła właśnie, iż wiosną może dojść do zatorów w sprzedaży nawozów.

Grupa Azoty jest największym w Polsce producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W rozmowie z PAP, którą cytuje portal Bankier.pl, spółka podała, że „odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień, może skończyć się zatorami logistycznymi”.

Produkcja bez przestojów

Jak wyjaśniła spółka, aktualnie po wznowieniu produkcji nawozów rolniczych „wyprodukowany asortyment jest niezwłocznie wysyłany do punktów dystrybucyjnych”.

„Naszym celem niezmiennie pozostaje umożliwienie krajowym rolnikom dostępu do nawozów” – oświadczyła spółka.

Co jednak ważne, w komunikacie czytamy, że Grupa Azoty nie ma wpływu na to, kiedy rolnicy dokonają zakupu. Ważne jest natomiast, by rolnicy, jeśli to możliwe, przemyśleli wcześniejsze nabycie nawozów rolniczych.

Spółka dodała, iż „mając na względzie doświadczenia ostatnich lat, również teraz Grupa Azoty zaleca rozkładanie zakupów w czasie”.

„Odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień i związane z tym wzmożone dostawy produktów – w tym roku dodatkowo węgla i zboża z walczącej Ukrainy – mogą skończyć się zatorami logistycznymi niezależnymi od Grupy Azoty, uniemożliwiającymi dostawy na czas zamawianego nawozu” – czytamy w odpowiedzi spółki.

Nawozy rolnicze spoza Polski

Spółka odpowiedziała również na pytanie dotyczące zjawiska wzmożonego importu nawozów do Polski oraz wpływu ograniczeń wprowadzonych na handel z Rosją i Białorusią.

„Nie obserwujemy zwiększonego importu nawozów do Polski” – czytamy w komunikacie. Jednak jak zaznaczyła Spółka, wyjątkiem jest mocznik. Choć warto dodać, iż mocznik importuje się głównie nie dla rolnictwa, lecz do innych sektorów gospodarki.

Czytaj również: Aktualne ceny nawozów. Ile kosztują środki produkcji?

Na koniec warto podkreślić, iż, jak zauważa portal Bankier.pl, już pod koniec października Grupa Azoty podkreślała, że obecnie jest najlepszy czas na zakup nawozów rolniczych.

Źródło: Bankier.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota