Aktualności

Mniej truskawek, więcej malin i borówek

0
(0)

Czas płynie, lato trwa, a więc zmienia się także dostępność produktów spożywczych. Aktualnie zmniejsza się ilość truskawek w hurcie, więcej jest za to malin i borówek amerykańskich. Nadal dużo jest czereśni.

– Coraz mniejsze są dostawy truskawek na rynku hurtowym w Broniszach, ale więcej jest malin i borówek amerykańskich. W pełni jest sezon na czereśnie – poinformował Maciej Kmera, rzecznik rynku Bronisze.

Kamera dodał również: – Truskawek jest coraz mniej i na ogół są słabej jakości, gdyż jest zbyt gorąco.

Według plantatorów truskawek główne zbiory już się zakończyły, ale późne odmiany truskawek będą trafiały na rynek aż do jesieni.

Ceny na początku wakacji

Kamera poinformował, że obecnie truskawki kosztują 12-15 zł za kilogram. Natomiast ich średnia cena w czerwcu wynosiła 8 zł/kg. Dla porównania rok temu było to  5,9 zł/kg.

Na rynku w Broniszach pod dostatkiem jest natomiast czereśni krajowych. Pojawiły się już prawie wszystkie odmiany, w tym wiele nowych odmian. Ceny wahają się od 4 do 16 zł/kg w zależności od jakości i wielkości.

Jak wskazuje Kamera,  nadal jest duże jest zainteresowanie zakupem czereśni z importu. Z tego powodu i importerzy zapowiadają dalsze zakupy czereśni w Grecji i Hiszpanii.

Więcej jest też krajowych malin, ale ich cena wolno spada. Obecnie kosztują od 30 do 32 zł/kg – poinformował Maciej Kmera. W ubiegłym roku w połowie lipca maliny kosztowały w sprzedaży hurtowej 14-20 zł/kg.

Ponadto w niewielkich ilościach pojawiają się borówki amerykańskie. Jak poinformował Kamera, aktualnie za kilogram tych owoców trzeba zapłacić do 28-36 zł/kg, ale spodziewane jest, że owoce te szybko będą taniały, ponieważ Polska ma dużo plantacji borówek i jest jej czołowym producentem.

Rynek warzyw w lipcu

Na rynku warzyw burak (młody obcięty) kosztuje od 2 do 3 zł/kg, marchew od 2 do 2,5 zł/kg. Resztki cebuli białej starej 1,33 zł/kg. Pomidory malinowe kosztują od 3,85 do 5 zł/kg, trochę tańsze są te spod osłon. Więcej jest krajowych bakłażanów – cena od 5 do 6 zł/kg.

Jak zauważa rzecznik na rynku w Broniszach widać już początek wakacji, mniej kupują mazowieccy sklepikarze, którzy sygnalizują spadek obrotów. Równocześnie obserwowany jest wzrost poziomu zakupów wśród hurtowników z Podlasia, Mazur, Pomorza.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota