Aktualności

Małe żniwa. Mamy pierwsze wyniki i dalsze prognozy

0
(0)

Ruszyły małe żniwa 2022. Niektórzy rolnicy już chwalą się wynikami. Pojawiły się też prognozy dotyczące ostatecznych wyników. Oto, jak wygląda sytuacja.

W tym roku jęczmień zaczęto kosić już w trzeciej dekadzie czerwca. To znacznie wcześniej niż w poprzednich latach. Powodem wczesnego rozpoczęcia zbioru jęczmienia jest pogoda – wysokie temperatury spowodowały wcześniejsze dojrzewanie ziarna. Żniwa najpierw ruszyła w południowo-zachodniej części kraju, ale powoli rozkręcają się one już w całej Polsce.

Pierwsze wyniki żniw 2022

Jak donosi portal AgroFakt.pl, pierwsze sygnały mówią o plonowaniu jęczmienia na poziomie 4,5 – 6 ton z hektara. Na słabych glebach wynik to zaledwie 4 tony z hektara.

Na Opolszczyźnie z jednego stanowiska zebrano 7,5 tony/ha, a u innego rolnika plon wyniósł zaledwie 5 t/ha. Według rolników zarówno plony jęczmienia jak i rzepaku mogą okazać się niższe niż pierwotnie przewidywano.

Prognozy na żniwa 2022

– Nie potrafimy powiedzieć w jakiej skali, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim była susza i wciąż trwa. Wskazuje to na to, że zbiory będą niższe – powiedział Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Szymańczak nie spodziewa się rewelacyjnych plonów ani jęczmienia, ani rzepaku. –Suszę hydrologiczną mamy od roku ubiegłego. Opady obecnie występujące są na potrzeby bieżące. Ostatnio obserwowałem rzepak. Niestety ilość wody była niedostateczna w określonym czasie, gdzie dolne łuszczyny, albo są krótsze, albo zasychają w ogóle. Jeśli chodzi o plony to pewnie rewelacji nie będzie. Podobna sytuacja jest z jęczmieniem ozimym. W pasie Polski Centralnej było trochę opadów, lecz nie za dużo. Mam pewne obawy, że plon zostanie zredukowany i pewnie będzie troszeczkę gorsza jakość ziarna. Jeśli dołożymy do sytuacji czynnik ukraiński, to stwarza się nienajlepszy obraz.

Źródło: AgroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota