Aktualności

Lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy. Co wiemy?

5
(3)

Rolnicy mogą zapoznać się z podmiotami, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy została bowiem opublikowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co zawiera? Wyjaśniamy.

Przypomnijmy, iż rolnicy od dawna domagali się publikacji listy importerów ukraińskiego zboża. Jednak dotychczasowy minister rolnictwa, Robert Telus, jej nie opublikował. Uważał bowiem, że nie ma odpowiedniej do tego podstawy prawnej.

Na publikację listy zdecydowała się nowa minister rolnictwa Anna Gembicka. Lista jest już na stronie resortu rolnictwa.

Lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy. Co zawiera?

W opublikowanym na stronie MRiRW dokumencie znajdziemy wyłącznie nazwy firm. Dokument nie został opatrzony datą. Nie ma w nim innych informacji poza listą firm.

Szerzej zagadnienie opisuje mgr Małgorzata Polańska w portalu AgroFakt.pl w artykule „Lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy. Co dają nam nazwy importerów?”.

Na stronie ministerstwa pojawiła się krótka informacja. „Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę podmiotów, które w okresie od 24 lutego 2022 roku do 15 kwietnia 2023 roku importowały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zboże z terytorium Ukrainy. Lista jest składową danych otrzymanych z inspekcji podległych Ministrowi: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii”.

Dokument zamieszczony na stronie resortu rolnictwa zawiera 62 strony.

Czytaj także: Rynek ciągników w listopadzie 2023. Kubota liderem!

Protesty rolników

Przypomnijmy, iż duże ilości zboża sprowadzone z Ukrainy do Polski doprowadziły w 2023 roku wręcz do zdestabilizowania sytuacji na rynku. Rolnicy, a także organizacje rolnicze domagały się wskazania podmiotów i osób, które były odpowiedzialne za zaistniałą sytuację.

23 listopada dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju NIK, Marek Adamiak, poinformował, iż Izba posiada listy firm, które były zaangażowane w handel zbożem z Ukrainy. Jednak, jak podano, z powodu tajemnicy celnej nie można ujawnić ich publicznie.

Następnie minister Telus przyznał, że zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej o dostarczenie listy. Jednak został poinformowany, że ze względu na tajemnicę skarbową nie jest to możliwe. Później Telus wystąpił w tej sprawie do prokuratury, jednak i tam otrzymał podobną samą odpowiedź.

Źródło: AgroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota