Aktualności

Nowe limity na kredyt preferencyjny dla młodych rolników

0
(0)

ARiMR zwiększyła limit środków na dopłaty do kredytów na zakup ziemi przez młodych rolników. Kredyt na zakup ziemi to dla młodych rolników szansa na zwiększenie potencjału swojego gospodarstwa. Dzięki zwiększonym limit większa grupa młodych rolników skorzysta z pomocy. Jak ubiegać się o kredyt preferencyjny dla młodych rolników – dowiedz się więcej!

Jak poinformowała ARiMR, 25 lipca na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja udostępni współpracującym bankom na 2022 r. dodatkowy limit środków na dopłaty. Chodzi o pieniądze na  kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników – linia MRcsk.

Po zwiększeniu limitów przez ARiMR łączna pula środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych dla młodych rolników to 9 mln zł.

Kredyt preferencyjny dla młodych rolników – jak uzyskać

Kredyt preferencyjny dla młodych rolników może zostać udzielony na następujące działalności:

  • uprawy rolne inne niż wieloletnie
  • uprawa roślin wieloletnich
  • rozmnażanie roślin
  • chów i hodowla zwierząt
  • uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana)
  • obróbka nasion dla celów rozmnażania roślin

Dla kogo kredyt preferencyjny?

Kto może otrzymać kredyt preferencyjny dla młodych rolników? Po pierwsze rolnik, który składa wniosek o pieniądze, w dniu złożenia wniosku o przyznanie kredytu nie może mieć więcej niż 40 lat. Musi też prowadzić mikro lub małe przedsiębiorstwo i po raz pierwszy rozpoczynać działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem/

Jak czytamy w opublikowanych przez ARiMR dokumentach, kredyt preferencyjny może zostać udzielony na realizację inwestycji mających na celu rozpoczęcie działalności przez młodych rolników.

Warto też pamiętać, że kredyt preferencyjny może zostać przeznaczony na sfinansowanie zakupu użytków rolnych w celu powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia powiększonego gospodarstwa nie może być większa niż 300 ha użytków rolnych.

Gdzie składać wnioski na kredyt preferencyjny dla młodych?

W jakich bankach można składać wnioski na kredyty preferencyjne? Jak poinformował ARiMR, o kredyty rolnicy mogą ubiegać się w kilku bankach. Są wśród nich Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszone i współpracujących z nimi Banki Spółdzielcze. A także w bankach:

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • Krakowskim Banku Spółdzielczym
  • Banku Spółdzielczym w Brodnicy

Więcej informacji na temat kredytów preferencyjnych rolnicy znajdą na stronie ARiMR, w zakładce kredyty preferencyjne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota