Jaki ciągnik pomocniczy do gospodarstwa?

Wybór ciągnika pomocniczego do gospodarstwa to istotna decyzja, która wpływa na wydajną realizację codziennych zadań. Taki ciągnik powinien łączyć niskie spalanie, zwrotność, a także wydajny układ hydrauliczny. Wtedy można mówić o wszechstronnej maszynie, która świetnie sprosta swoim zadaniom. Jaki ciągnik pomocniczy do gospodarstwa? Podpowiadamy!
Kolejne kluczowe cechy ciągnika pomocniczego to niezawodność, niskie koszty użytkowania i dopasowanie do specyfiki produkcji gospodarstwa. W zależności od wielkości areału i pogłowia albo rodzaju wykonywanych zadań, wybór odpowiedniego modelu ma kluczowe znaczenie. Dwie serie ciągników Kubota – M4003 i M5002 – oferują przydatne rozwiązania, które warto rozważyć.
Spis treści
M4003 – oszczędny i zwrotny
Jaki ciągnik pomocniczy do gospodarstwa? Seria Kubota M4003 to świetna propozycja dla mniejszych gospodarstw, gdzie liczy się ekonomia i zwinność. Modele M4-063 i M4-073 o mocy odpowiednio 66,4 KM i 74,3 KM napędza czterocylindrowy silnik o pojemności 3,3 litra. Tę jednostkę napędową cechuje niskie zapotrzebowanie na paliwo. Przy zgrabianiu to nawet 4-5 l/h na godzinę pracy. Ponadto przekładnia mechaniczna F18/R18 lub opcjonalna F36/R36 ze wzmacniaczem momentu umożliwia wybór odpowiedniej prędkości do różnorodnych zadań.
Mały promień skrętu, uzyskany dzięki przekładni kątowej w przednim moście, pozwala na pracę w ciasnych pomieszczeniach. To doskonały ciągnik pomocniczy do gospodarstwa z ciasnymi przestrzeniami.
Dodatkowo, wydajna pompa hydrauliczna (63 l/min) i elektrohydrauliczny rewers bezsprzęgłowy pozwalają temu ciągnikowi doskonale współpracować z ładowaczem czołowym. Układ hydrauliczny uzyskuje swoją sprawność już przy niskich obrotach silnika – to kolejna zaleta przydatna przy wielu zabiegach agrotechnicznych.
Seria M4003 marki Kubota sprawdzi się więc przy zgrabianiu, przetrząsaniu, opryskach, a także zadawaniu paszy. Całodzienną pracę ułatwia kabina z dobrą widocznością i skuteczną klimatyzacją.
Czytaj także: Jak przygotować ciągnik do żniw?
Czytaj także: Sukces „Dni wyjątkowych testów i okazji z kosiarkami i maszynami komunalnymi Kubota”.
M5002 – uniwersalny i wydajny
Jaki ciągnik pomocniczy do gospodarstwa o średnim areale? Prowadzący średnie gospodarstwa lub gospodarstwa o średnim pogłowiu bydła powinni zwrócić uwagę na ciągniki Kubota M5002, oferujące moc od 93,8 (M5-092) do 114,8 KM (M5-112) generowaną przez czterocylindrowy silnik 3,8 litra. Modele M5-092 i M5-112 łączą wysoką moc z małym apetytem na paliwo. Natomiast przy pracy z przetrząsaczem to jedynie około 3,5 l/h.
Mechaniczna skrzynia biegów F36/R36 jednostopniowym wzmacniaczem momentu na każdym biegu zapewnia ciągnikowi dużą sprawność już przy niskich obrotach. Dzięki przekładni kątowej i rewersowi elektrohydraulicznemu ciągnik świetnie radzi sobie z obsługą ładowacza czołowego podczas pracy w oborach. To doskonały ciągnik pomocniczy do średniego gospodarstwa.
Legendarna wręcz zwrotność pozwala łatwo manewrować w ciasnych przestrzeniach. Tym bardziej, że modele M5-092 i M5-112 dostępne są także w wersji ze składaną ramą ochronną ROPS, która umożliwia pracę w niskich pomieszczeniach.
Co więcej, system hydrauliczny o wysokiej sprawności już przy niskich obrotach pozwala napędzać paszowozy przy małym zużyciu paliwa. Ciągnik M5002 to wszechstronne narzędzie pracy z paszowozem, zgrabiarką, przetrząsaczem czy opryskiwaczem.
Jaki ciągnik pomocniczy do gospodarstwa?
Ciągnik pomocniczy do gospodarstwa powinien być dostosowany do jego skali, potrzeb i profilu produkcji. Seria M4003 marki Kubota to oszczędna i zwinna maszyna dla mniejszych gospodarstw. Z kolei zaś seria M5002 o mocy dochodzącej do 115 KM łączy uniwersalność z wysoką wydajnością, świetnie sprawdzając się w gospodarstwach średnich.
Każda z tych serii zapewnia niskie spalanie, komfort pracy i inne doskonałe walory użytkowe, jak choćby bardzo wydajny układ hydrauliczny. Przy pracy w oborach lub innych budynkach gospodarczych szczególnie istotnym staje się fakt, iż silniki napędzające serie M4003 i M5002 spełniają aktualne, wyśrubowane normy emisji spalin Stage V. W obu opisywanych seriach komfortowa kabina z dachowym oknem i ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące ułatwiają nawet intensywną, całodzienną pracę.