Aktualności

Jak złożyć wniosek o wymianę eternitu na dachu?

1.5
(2)

Wśród czterech naborów o pieniądze z KPO największą popularnością cieszy się ten na wsparcie wymiany dachów z azbestem. Trzeba się jednak spieszyć, jeśli jeszcze nie złożyliśmy wniosku. Nabór kończy się bowiem 15 listopada. Jak złożyć wniosek o wymianę eternitu na dachu?

Przypomnijmy, iż nabory wniosków rozpoczęły się 17 października 2022 roku. Z najnowszych danych ARiMR, opublikowanych 10 listopada, wynika, iż do 9 listopada zarejestrowano 12,7 tys. wniosków o 161,7 mln zł dofinansowania na wymianę pokryć dachowych z azbestu.

Nie powinien dziwić fakt, że wsparcie wymiany dachu z eternitem budzi takie zainteresowanie. Problem z wyrobami z azbestu jest powszechnie znany wielu rolnikom. Jest to też problem niezwykłej wagi, bowiem związany jest nie tylko z prowadzonym gospodarstwem, ale również ze zdrowiem naszych najbliższych.

Jak złożyć wniosek o wymianę eternitu na dachu?

Na początek jeszcze raz przypomnijmy terminy. Wnioski można było składać od 17 października. Zaś zamknięcie naboru nastąpi 15 listopada 2022 roku.

Następnie należy zaznaczyć, że w przypadku tego naboru (i innych naborów z KPO) nie potrzebujemy papierowych dokumentów oraz nie musimy się wybierać do oddziału ARiMR. Wniosek z załącznikami składamy drogą elektroniczną. Robimy to za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Dodajmy także, iż jedynie we wniosku o dotacje na wymianę dachu z eternitu możemy poprosić o zaliczkę. Trzeba jednak pamiętać, że nie może ona przekroczyć 50% kwoty przyznanego wsparcia.

Ile pieniędzy na wymianę dachu z azbestem?

Powiedzmy jeszcze o kwotach. Na wymianę dachu zawierającego azbest możemy maksymalnie otrzymać 20 000 zł.  Tę kwotę otrzymają rolnicy, którzy usuną azbest z dachu o powierzchni 500 m2.

Dodajmy, iż wysokość dopłaty wynosi 40% standardowej stawki jednostkowej, którą ustalono na 100 zł. Co za tym idzie, na jeden metr kwadratowy dachu przypada kwota 40 zł dofinansowania.

Czytaj również: Środki z KPO. Kończy się termin składania wniosków

Inny program wymiany dachów z eternitu

Warto na koniec dodać, że jeśli nie zdążymy ze złożeniem wniosku o wymianę dachu z pieniędzy z KPO, możemy skorzystać z innego programu. Jest to program, do którego mogą przyłączyć się poszczególne gminy w Polsce. Mowa o „Ogólnopolskim programie finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.

Warto więc dowiedzieć się, czy nasza gmina dołączyła do niego. Niestety, nie wszystkie jednostki do niego dołączyły. Jeśli jednak nasza gmina bierze w nim udział, warto się do niej zgłosić.

Osoby zainteresowanie usunięciem azbestu powinny więc zgłosić się do urzędu gminy. Na miejscu uzyskają one niezbędne informacje, dotyczące sposobu dofinansowania inwestycji. Warto zaznaczyć, iż ten program kończy się w 2023 roku. Zatem jeśli spóźniliśmy się z wnioskiem o pieniądze z KPO, ten rodzaj pomocy może być dla nas alternatywą.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 1.5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota