Aktualności

Jak uzyskać dofinansowanie do ogródków działkowych?

5
(1)

Jak uzyskać dofinansowanie do ogródków działkowych? To pytanie zadało sobie wielu działkowiczów, ponieważ zainteresowanie grantami jest na tyle duże, że dostępny limit w ramach programu Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych zostanie przekroczony jeszcze w tym roku. Czy można się więc jeszcze starać o pieniądze? Tak. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Niedawno ARiMR poinformowała, że zainteresowanie pozyskaniem grantów jest bardzo duże. Ze złożonych do tej pory wniosków wynika, iż kwota, o którą ubiegają się Rodzinne Ogrody Działkowe, zbliża się do poziomu 130 proc. puli środków przeznaczonej na granty.

Dobre wiadomości są jednak takie, że ROD mogą nadal ubiegać się o pieniądze. Trzeba się jednak pospieszyć, gdyż termin składania wniosków zbliża się wielkimi krokami.

Jak uzyskać dofinansowanie do ogródków działkowych? Gdzie złożyć wniosek?

W związku z tym, że zainteresowanie pozyskaniem grantów jest bardzo duże grudzień 2022 roku będzie ostatnim miesiącem na złożenie w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumentów. Jest to zgodne z regulaminem konkursu.

Dokumenty można dostarczać osobiście, a także możne je nadawać przesyłką pocztową lub też przez platformę  ePUAP. Jeśli zaś ktoś potrzebuje więcej informacji, na temat tego, jak uzyskać dofinansowanie do ogródków działkowych, znajdzie je na specjalnej podstronie w witrynie ARiMR. Projekt grantowy jest skierowany do stowarzyszeń ogrodowych.

Czytaj również: Nabór wniosków na sprzedaż węgla. Rusza druga transza

Ile pieniędzy można otrzymać?

Jeśli zaś chodzi o kwoty dofinansowania, to wynoszą one od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Jeśli zaś liczba działek w ogrodzie przekracza 400, można otrzymać nawet 150 tys. zł.

Co ważne, w przypadku tego programu nie wymaga się wniesienia wkładu własnego i przysługuje zaliczka.

Trzeba jednak pamiętać, że minimum 50 proc. otrzymanych funduszy należy przeznaczyć na realizację inwestycji w tzw. zakresie podstawowym. Co obejmuje ten zakres?  Między innymi zazielenienie roślinami miododajnymi wszelkich powierzchni -także dachów, ścian, płotów i gruntów. W zakres będzie się też wliczało uaktywnienie biologiczne terenu przez likwidację pół- lub nieprzepuszczalnych utwardzeń.

Co więcej, do 30 proc. wydatków kwalifikowanych można przeznaczyć na inwestycje w zakresie elementów dodatkowych. Może to być zagospodarowanie terenów ROD dotychczas nieużytkowanych, czy też  modernizacja i budowa ogólnoogrodowej sieci energetycznej.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota