Aktualności

Dopłaty na zakup ciągnika. Z jakich programów skorzystać?

2.5
(4)

Okazją do usprawnienia pracy w gospodarstwie jest możliwość jego dosprzętowienia. Dają ją dopłaty na zakup ciągnika oferowane rolnikom w różnego rodzaju działaniach w ramach PROW. Wielu producentów już skorzystało z tej sposobności, inni nadal mają na nią szansę.

Dzięki PROW zakup ciągnika jest znacznie łatwiejszy – operacja ta w wielu programach zaliczana jest do kosztów kwalifikowanych, a więc podlegająca finansowaniu. Wystarczy obserwować ogłaszane przez ARiMR działania i wybrać odpowiedni program, który publikuje się corocznie w harmonogramie.

Przyjrzyjmy się więc, jakie są dostępne dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn.

Dopłaty na zakup ciągnika

Wśród wielu programów na europejskim rynku, które oferują wsparcie finansowe jest kilka bardzo popularnych. Należą do nich bez wątpienia: Premia dla młodych rolników, Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw czy Inwestycje na obszarach NATURA 2000.

Premia dla młodych rolników

To faktycznie bardzo popularny, realizowany od lat program dla młodych rolników mających nie więcej niż 40 lat. Innym warunkiem jest prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha.

Ograniczeń jest niestety więcej, lecz najważniejsze jest to, że rolnik może planować zakup ciągnika z dofinansowaniem. Pomoże mu w tym bezzwrotna premia w wysokości 150 000 zł, za którą można kupić bardzo przyzwoity ciągnik, np. marki Kubota. Nawiasem mówiąc, w przyszłym roku planuje się przeznaczyć na to działanie 200 tys. zł, co znacznie powiększy wybór wśród ciągników większej mocy.

Modernizacja gospodarstw rolnych

W tym działaniu poziom dofinansowania wynosi 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, a dla młodych rolników aż 60%. Kwota pomocy osiąga poziom nawet 200 tys. zł, jeśli nie prowadzimy inwestycji budowlanych. W tym programie dopłaty na zakup ciągnika np. pomarańczowego traktora marki Kubota znacznie ułatwiają podjęcie decyzji.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Również w tym przypadku do zdobycia jest premia w wysokości 60 tys. zł. Pomoc przyznawana jest gospodarstwu, które dąży do poprawy konkurencyjności i zwiększenia rentowności. Oznacza to również, że poprzez przyznanie premii, rolnik w efekcie końcowym doprowadza do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Mówiąc krótko, wzrost powinien osiągnąć co najmniej 10 tys. euro a postęp, co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej. Podobnie jak przy poprzednim programie dopłaty na zakup ciągnika ułatwiają dokonanie transakcji. Właścicieli małych gospodarstw nie stać na zakup przypadkowego sprzętu. Z pewnością dobrym pomysłem jest postawienie na legendarną japońską niezawodność.

Inwestycje na obszarach NATURA 2000

Dopłaty na zakup ciągnika w tym programie nie są problemem. Jest jednak istotne ograniczenie – korzystający z niego rolnicy muszą posiadać użytki zielone. Co ważniejsze jest wymóg mówiący, że beneficjenci przyczynią się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000. Standardowa wysokość dofinansowania wynosi 50 % kosztów kwalifikowalnych. W tym działaniu także uprzywilejowani są młodzi rolnicy mogący liczyć na poziom wsparcia w wysokości 60 % kosztów kwalifikowalnych. Tu również otrzymuje się maksymalnie 200 tys. zł, jeśli nie jest to inwestycja budowlana.

Dopłaty na zakup ciągnika – podsumowanie

Jak się okazuje, zakup ciągnika z dofinansowaniem nie jest wielkim problemem. Oczywiście wymaga to nieco zachodu. Trzeba również przestrzegać reguł uczestniczenia w programie, jednak warto się postarać o dopłaty do zakupu ciągnika z programów w ramach WPR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 2.5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota