Aktualności

Dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Zbliża się termin

5
(3)

O dopłaty bezpośrednie za 2023 można starać się jeszcze przez kilka dni. Do tej pory, według danych ARiMR, wpłynęło 998 tys. wniosków o dopłaty. W tym roku pojawiło się kilka zmian, dlatego przy składaniu dokumentów rolnicy mogą liczyć na pomoc urzędników.

Po pierwsze, w tym roku wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus. Jest ona dostępna pod tym linkiem. ARiMR przypomina, iż w związku ze zmianami, w wypełnianiu wniosków bezpłatnie pomagają eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Ponadto warto wiedzieć, że rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok.

„W przypadku wątpliwości dotyczących dokumentacji warto rozważyć umówienie się na wizytę u doradcy. Na stronach internetowych ODR-ów w poszczególnych województwach opublikowane zostały informacje dotyczące preferowanych terminów przyjmowania rolników” – czytamy na stronie ARiMR.

Dodatkowo ARiMR przypomina, iż wątpliwości można konsultować również na infolinii. Działa ona pod nr. tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11. Dostępna jest w dni robocze w godz. od 7:00 do 19:00 oraz w soboty od 10:00 do 16:00.

Dopłaty bezpośrednie za 2023 rok – terminy

Na początek przypomnijmy, iż nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. wydłużono. Aktualna obowiązująca data jego zakończenia too 30 czerwca 2023 r.

Dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, jednak wiąże się to z konsekwencjami. Za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Inaczej jest z korektą wniosku. Bowiem bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać ich do 17 lipca 2023 r. Jednak po tym dniu płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.

ARiMR informuje, iż ostateczny termin zarówno składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok, jak i wprowadzania w nich modyfikacji to 25 lipca 2023 r.

Czytaj również: Dopłaty do nawozów. Kiedy mija termin?

Ile wniosków złożyli rolnicy?

Według danych zaprezentowanych przez ARiMR do 19 czerwca 2023 r. do ARiMR wpłynęło 998 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok.

„Ze statystyk wynika, że o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się ok. 35 proc. wnioskujących. Największą popularnością cieszy się Rolnictwo węglowe (ponad 321 tys. wniosków – przodują Mazowsze i Lubelszczyzna) i Dobrostan zwierząt (ok. 67 tys. wniosków – najwięcej na Mazowszu i Podlasiu)” – czytam w komunikacie Agencji.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota