Aktualności

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe. Ile dostali rolnicy?

0
(0)

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe z PROW za 2022 już trafiają do rolników. Chodzi o zaliczki, które od 17 października ARiMR przekazuje na konta rolników. Rolnicy dostali już ponad 12 mld złotych. Kiedy kolejna tura wypłat?

Pieniądze, które trafiają już na konta rolników, to zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych. Jak poinformowała ARiMR, do 24 listopada zrealizowano przelewy na kwotę ponad 12,54 mld zł. Zaś całość zaliczek zostanie wypłaconych do końca listopada.

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe

Według danych zaprezentowanych przez ARiMR w tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,265 mln rolników. Zaś pula środków na ten cel wyniosła w tym roku ok. 16,96 mld złotych.

Do tej pory pieniądze na poczet zaliczek otrzymało 1,17 mln rolników. Wysokości wypłat wyniosła ponad 10,44 mld zł. Natomiast w ramach płatności obszarowych z PROW 2014-2020 wypłacono 2,1 mld zł. Te pieniądze otrzymało 840 tys. gospodarzy.

Jak zwykle, także i w tym przypadku, środki przekazywane są wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Jest zatem ważne, aby numery rachunków, które podali rolnicy, były aktualne. Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe wysłane na rachunek nieaktywny wrócą do Agencji.

Kiedy wypłaty pozostałych kwot?

Ponadto w komunikacie ARiMR poinformowała, kiedy zostaną wypłacone pozostałe kwoty płatności za 2022 rok.

Wypłaty pozostałych kwot płatności za rok 2022 mają się rozpocząć szybko, bo już 1 grudnia.

Czytaj również: Zarządzanie ryzykiem 2022. Wkrótce rusza drugi nabór

Najwyższy poziom w Unii Europejskiej

ARiMR przypomina, iż polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. Ile wynoszą limity? Jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie, to wynoszą one 70 procent. Zaś w przypadku płatności obszarowych z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

Kończąc, dodajmy, iż zaliczki wypłacane są na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego
wsparcia krajowego, dopiero po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu. Jest to wymóg, który wynika z przepisów Unii Europejskiej.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota