Aktualności

Ceny zboża w maju 2023 roku najniższe od lat

5
(1)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się z rolnikami w Nowych Proboszczewicach koło Płocka. W czasie swojego wystąpienia odniósł się do aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie. Wśród tematów poruszonych przez ministra były też ceny zboża w maju 2023 roku, które są najniższe od trzech lat.

Przypomnijmy, iż niedawno Rada Ministrów podjęła decyzje dotyczące podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża.

– Dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar, co w przeliczeniu daje około 550 zł dopłaty do tony sprzedanej w tym czasie pszenicy – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ceny zboża w maju 2023 roku najniższe od lat

Mimo dopłat, rolnicy nie są chętni na sprzedaż. Wszystko bowiem przez niskie ceny. – Giełda MATIF jest wyznacznikiem cen zboża w Europie i te ceny niestety spadają. Od trzech lat nie były one tak niskie – powiedział minister Telus.

Minister dodał również, że najtrudniej jest zachęcić do sprzedaży samych rolników. – Nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest problem ze sprzedażą przez rolników – powiedział minister. – Problemem jest zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych – dodał.

Mimo faktu, iż ceny zboża w maju 2023 są niskie, obserwowany jest wzrost ruchu w skupach. Według ministra około 40 proc. zboża rolnicy już sprzedali. Według szacunków pozostało jeszcze około 2-2,5 mln ton zboża. Minister zachęcał ponadto rolników do upłynnienia swoich zapasów przed kolejnymi żniwami. Zwracał także uwagę, że około 550 zł do tony pszenicy jest rekordowo wysoką dopłatą.

Czytaj również: Dopłaty bezpośrednie na rok 2023. Ponda pół mln wniosków

Dopłaty, kredyty dla rolników i co jeszcze?

W czasie swojego wystąpienia Telus przypomniał, iż proponowane wcześniej stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100 proc. Taki ruch miał przeciwdziałać efektowi niskich cen zboża. Dodał również, iż zmienione zostały zapisy, dzięki którym dopłaty przysługują do pierwszych trzystu hektarów. To zaś niezależnie od wielkości gospodarstwa. Takie samo rozwiązanie odnosi się do dopłat do zakupu nawozów. Ponadto minister wspomniał o decyzjach dotyczących niskooprocentowanych kredytów.

– Wsłuchujemy się w to, co mówią rolnicy i staramy się szybko reagować – powiedział minister rolnictwa i dodał, iż prezydent Duda podpisał już dwie nowe ustawy. Po pierwsze, tę dotyczącą zwiększenia zwrotu stawki akcyzy zawartej w paliwie rolniczym do 2 zł. Po drugie, też ws. ułatwień w budowie silosów i magazynów. Trudno na razie ocenić, czy wskazane posunięcia, zniwelują wpływ niskich cen zboża w maju 2023 i nadchodzących okresach.

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota