Aktualności

Ceny zboża w lipcu 2023 wzrastają. Co się dzieje na rynku?

5
(1)

Ceny zboża w lipcu 2023 roku wzrosły drastycznie po tym, jak Rosja ostrzelała ukraińskie miasta portowe. W zaatakowanych portach przechowywanych jest około miliona ton żywności, która nie może być teraz wyeksportowana przez Ukrainę.

Po raz kolejny w tym roku wydarzenia na świecie mają wpływ na ceny żywności na świecie, w tym na ceny zboża w lipcu. Rosja od kilku dni niszczy ukraińską infrastrukturę portową nad Morzem Czarnym.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, iż wszystkie statki płynące do ukraińskich portów będą uznane za wrogie. Dlatego też do portów nie mogą wejść statki transportowe.

– W zaatakowanych portach przechowywanych jest około miliona ton żywności. To ilość, która już dawno powinna trafić do krajów konsumenckich w Afryce i Azji. W terminalu portowym, który najbardziej ucierpiał w wyniku terroru Rosji zeszłej nocy, przechowywano 60 000 ton produktów rolnych, które miały zostać wysłane do Chin. Oznacza to, że wszyscy są zagrożeni tym rosyjskim terrorem – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Ile zboża produkuje Ukraina?

Ukraina, nawet w czasie wojny, jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Jak podaje portal next.gazeta.pl, od początku istnienia tzw. korytarza zbożowego, przez który od sierpnia 2022 do połowy lipca 2023 zboże z Ukrainy płynęło w świat,  wywieziono nim 32,9 mln ton towarów.

Wśród wywiezionych produktów było nie tylko zboże. 58 proc. eksportu stanowiła kukurydza, zaś 27 proc. pszenica.

W 2022 roku mimo trwającej wojny wartość eksportu ukraińskiej produkcji rolnej wyniosła 23,4 mld dolarów. Natomiast w I półroczu tego roku – 11,7 mld dolarów.

Czytaj także: Nie strać! Rekompensaty dla rolników, którzy ponieśli straty, do zmiany

Ceny zboża w lipcu 2023

Jak zauważa CNN, w minioną środę kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły o prawie 9%. Możliwe, że osiągną najwyższy poziom od trzech tygodni. Wszystko z powodu najnowszej sytuacji na Ukrainie.

CNN informował także, iż kontrakty terminowe na kukurydzę były we wtorek wyższe o prawie 2%. A to dlatego, iż handlowcy obawiali się zbliżającego się załamania dostaw podstawowych produktów spożywczych.

Warto jednak zaznaczyć, że ceny pszenicy nadal są niższe o ponad 50% w stosunku do rekordowego poziomu z marca 2022 r.

Ceny zbóż w Polsce

W Polsce również wydać wzrosty ceny zboża w lipcu 2023 roku. W notowaniach prezentowanych na bieżąco przez porta AgroFakt.pl cena kukurydzy paszowej notuje wzrost o 1,85 proc. Natomiast pszenica konsumpcyjna drożeje o 5,88 proc.

Jednak jeśli chodzi o największy wzrost, dotyczy on jęczmienia browarnianego. Tutaj mamy do czynienia ze skokiem o 23,1 proc.

Tanieje natomiast jęczmień konsumpcyjny – o 10,19 proc. A także jęczmień paszowy – o 4,38 proc.

Źródło: next.gazeta.pl, CNN, AgroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota