Aktualności

Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej na początku marca 2023

5
(2)

Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej na początku marca 2023 roku wydaje się być zrównoważona. Jak zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza, po okresie podwyżek ceny w skupach się ustabilizowały. Jednak podaż krajowego żywca
wieprzowego nadal pozostaje na niskim poziomie. Pojawiają się więc wzrosty cen. Oto szczegóły.

WIR regularnie prezentuje raporty dotyczące aktualnej sytuacji na rynku rolniczym. W najnowszym opracowaniu eksperci Izby przyjrzeli się między innymi aktualnej sytuacji na rynku tuczników. Jednak w przypadku rynku warchlaków WIR mówi już o stagnacji. Dlaczego? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej

Jak wskazuje w swoim opracowaniu WIR, po okresie podwyżek ceny w skupach się ustabilizowały. Jednocześnie podaż krajowego żywca wieprzowego nadal pozostaje na niskim poziomie. To sprawia, iż mija już okres stabilnych cen. Eksperci WIR wskazują, iż widać już dalsze ich wzrosty. Są one spowodowane przede wszystkim zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, a ponadto, jak pisze WIR, nadchodzącym sezonem grillowym.

Paradoksalnie, mimo rosnących cen skupu i spadających cen zbóż, ten rodzaju produkcji jest ciągle nieopłacalny. „Szczególnie w cyklu otwartym jest ciągle pod kreską” – czytamy w opracowaniu WIR.

Odrobinę lepiej mają obecnie producenci trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Powodem lepszej sytuacji, jak zaznaczają eksperci WIR, są między innymi dopłaty rządowe.

W tym miejscu Izba przypomina, iż producenci mogli ubiegać się o pomoc w ramach „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Wyjaśnijmy, iż 7 lutego zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach tego wsparcia. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji wielu rolników zgłosiło się po pomocy. W sumie do ARiMR wpłynęło 34 620 wniosków. Najwięcej – ponad 10 tys. – wpłynęło od hodowców trzody chlewnej z naszego województwa.

Rynek warchlaków w marcu 2023 roku

„Trwa stagnacja na rynku warchlaków” – czytamy w opracowaniu WIR. Jak wskazują eksperci Izby, w ostatnich tygodniach ceny kształtowały się na podobnym poziomie i niewiele się zmieniały.

Jeśli spojrzymy na ceny 8 marca, to w polskich fermach cena za 20 kg wynosiła od 330,00 do 465,00 zł. Średnia cena kształtowała się w okolicy 398,33 zł/szt. Cena za 30 kg od  430,00 – 525,00 zł, czyli średnio 485,38 zł/s.

Wcześniej, czyli pod koniec lutego w polskich fermach za 20 kg płacono właściwie tak samo – od  330,00 do 465,00 zł. Zaś za 30 kg od 430,00 – 520,00 zł. Wówczas średnia cena wynosiła 484,83 zł/szt.

Czytaj również: Wspólna Polityka Rolna 2023-2027. Ruszają nabory

Źródło: WIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota