Aktualności

Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich. Dopłaty do końca roku

5
(1)

Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich to znaczny koszt dla rolnika. Warto więc zainteresować się dopłatami do ubezpieczenia w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. O dopłaty można ubiegać się do końca 2022 roku. Należy więc się pospieszyć.

W sumie, jak wynika z informacji podanych przez ARiMR, budżet przeznaczony na dopłaty do ubezpieczeń zwierząt gospodarskich wynosi ponad 108 mln euro. W trwającym naborze zarejestrowano na razie tylko 17 wniosków.

Dla kogo wsparcie?

Dopłaty do ubezpieczeń w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą się ubiegać hodowcy drobiu, świń lub bydła, którzy ubezpieczą zwierzęta od ryzyka strat spowodowanych salmonellą.

Jak przypomina ARiMR, salmonella kojarzona jest najczęściej z drobiem, jednak to tylko część prawdy. Bakterie salmonelli powszechnie występują w środowisku i zagrażają również innym zwierzętom. Zaś wywoływana przez bakteria salmonelloza może spowodować wśród zwierząt gospodarskich duże straty.

Producenci, którzy zechcą skorzystać z dopłaty do ubezpieczeń zwierząt gospodarskich, muszą posiadać prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę. Natomiast samo ubezpieczenie powinno obejmować co najmniej:

  • 1000 sztuk: rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego
  • 14 sztuk świń
  • 4 sztuk bydła

Czytaj również: Wsparcie dla KGW. Mija czas na wydanie pieniędzy

Jaką pomoc można uzyskać?

Na jakie pieniądze może liczyć rolnik w ramach dopłat do ubezpieczeń zwierząt gospodarskich? Ja wyjaśnia ARiMR, wysokość pomocy to 70 proc. opłaconej składki.

Jednak warunkiem przyznania wsparcia, jest posiadanie przez rolnika umowy ubezpieczenia. Musi z niej wynikać, iż wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc.

Ważne jest również to, aby okres objęty ubezpieczeniem rozpoczynał się nie wcześniej niż 1 kwietnia 2022 r. Ponadto rolnik zainteresowany dofinansowaniem ubezpieczenia zwierząt gospodarskich nie może korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich. Jak złożyć wniosek?

Czasu na złożenie wniosku pozostało już niewiele. Dokumenty do 30 grudnia 2022 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR. Wnioski można złożyć osobiście, a także nadać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Istnieje także możliwość wysłania formularza za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR oraz za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota