Ciągniki komunalne z osprzętem. Jakie modele wybrać? Cz. II
W drugiej części naszego cyklu „Ciągniki komunalne z osprzętem” skupimy się na implementach jesienno-zimowych. Choć nie tylko! Oto kilka porad, dzięki którym wybór odpowiedniego osprzęty będzie łatwiejszy i przełoży się na efektywniejszą pracę.
Przypomnijmy, iż marka Kubota oferuje szeroki wybór ciągników kompaktowych i maszyn towarzyszących, które można dostosować do niemal każdego zadania – od koszenia trawy po odśnieżanie.
Więcej na ten temat pisaliśmy w pierwszej części: Ciągniki komunalne z osprzętem. Jakie modele wybrać? Cz. I
Ciągniki komunalne z właściwym osprzętem to nieodzowny element wyposażenia każdej gminy dbającej o całoroczne utrzymanie swoich miejscowości. W połączeniu z odpowiednimi przystawkami traktory kompaktowe stają się wielozadaniowymi narzędziami pracy. Ułatwiają one realizację niezliczonych prac – od pielęgnacji zieleni po odśnieżanie ulic. W ofercie marki Kubota znajdują się modele traktorów dopasowane do różnych potrzeb. Warto jednak pokreślić, iż ta japońska marka stale rozszerza również gamę maszyn towarzyszących dostępnych u autoryzowanych dilerów.
Spis treści
Ciągniki komunalne z osprzętem. Zimowe i jesienne utrzymanie terenu
Jesienią i zimą ciągniki pełnią funkcję maszyn porządkowych. Posypywarki WDS P-PRO, dostępne w wariantach 180 i 300, wymagają ciągnika z TUZ kat. I i WOM 540 obr./min. Do odśnieżania warto wybrać pługi śnieżne z zabezpieczeniem sprężynowym. Model P1250 o szerokości 1,25 m sprawdzi się z modelami serii B1 i BX, a P1800 (szer. 1,8 m) – z serią B2, L1 i L2. Należy pamiętać, że do montażu pługa śnieżnego wymagany jest TUZ przedni i rama A.
Do najbardziej wymagających zadań zimowych przeznaczone są odśnieżarki wirnikowe z serii KSF, jak model L1551 (szer. robocza 1,55 m), który wymaga ciągnika serii L1 lub L2 o mocy 40–60 KM i przedniego WOM o 1000 obr./min.
Zamiatarki LH1510 i LH1711 są montowane na ramie A na przednim TUZ. LH1511 t- do serii B2 – to szer. robocza 1,5 m. Z kolei LH1711 współpracuje z ciągnikami L1 i L2 oferując szer. roboczą 1,7 m. Ich efektywność w miejskich warunkach wspiera hydrauliczne sterowanie oraz dostępność szczotek bocznych i pojemników na zanieczyszczenia.
Jak dobrać ciągnik i osprzęt?
Kluczem do efektywnego wykorzystania zestawu ciągnik + osprzęt jest dopasowanie mocy silnika i udźwigu TUZ do rodzaju zadań. Dla lekkich glebogryzarek i kosiarek wystarczy ciągnik klasy B1 lub BX (11–25 KM). Natomiast kosiarki bijakowe z funkcją zbioru pokosu lub wirnikowe pługi śnieżne wymagają już modeli z serii LX. A nawet L1 lub L2 (od 35 KM wzwyż).
Kubota zadbała o kompatybilność oferowanych ciągników, a także osprzętów – większość implementów montuje się do TUZ kat. I. Zaś napęd zapewniają złącza hydrauliczne lub WOM 540 obr./min. Dzięki temu operatorzy mogą szybko i bezproblemowo wymieniać przystawki.
Nie bez znaczenia są także dodatkowe udogodnienia na przykład system szybkiego montażu międzyosiowego decka tnącego (Easy-Over) w serii miniciągników Kubota BX. Te elementy znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowania narzędzi.
Czytaj także: Ciągnik do koszenia trawy. Jak sprawdzają się traktory komunalne Kubota?
Czytaj także: Kosiarki Kubota i maszyny komunalne pokażą swoje możliwości. Ruszają Dni wyjątkowych testów i okazji.
Inwestycja w wydajność
Ciągniki komunalne z osprzętem to inwestycja w wydajność, komfort, a także elastyczność działań. Marka Kubota oferuje kompletny zestaw rozwiązań. Począwszy od lekkich maszyn do miejskich zadań po potężne traktory do wymagających prac sezonowych. Wybór odpowiedniego modelu oraz kompatybilnego osprzętu pozwala stworzyć maszynę, która będzie służyć przez cały rok, niezależnie od warunków.
Wszechstronność ciągnika znacznie zwiększają także inne, mniej oczywiste narzędzia. Przykładowo, glebogryzarki separacyjne pozwalają szybko przygotować grunt pod nowe nasadzenia lub renowację trawników. Ramiona kopiące sprawdzają się przy pracach ziemnych w parkach i na placach zabaw. Ładowacze czołowe ułatwiają transport materiałów sypkich, ziemi lub śniegu. Do pielęgnacji zieleni wysokiej i utylizacji odpadów organicznych przydają się także rozdrabniacze gałęzi montowane na tylny TUZ.
Dzięki tak szerokiej gamie osprzętu jeden traktor może zastąpić kilka wyspecjalizowanych maszyn, co znacząco obniża koszty eksploatacji, a także zwiększa efektywność jednostek komunalnych.