Aktualności

100 tys. złotych na walkę z ASF. Jak pozyskać pieniądze

5
(1)

Nawet 100 tys. złotych na walkę z ASF może otrzymać rolnik. Wnioski o dofinansowanie można składać do 6 października. Czasu jest więc niewiele. Warto się jednak pospieszyć, by otrzymać środki na potrzebne inwestycje.

ARiMR informuje, iż uwagi na wciąż obecne zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), Agencja uruchomiła program wsparcia dla rolników. Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na inwestycje, które przeciwdziałają temu zagrożeniu. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Termin i sposób składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie 100 tys. złotych na walkę z ASF ARiMR przyjmuje wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. MOżna je wysyłać do 6 października 2023 r. włącznie.

Zaś na realizację przedsięwzięć związanych z zapobieganiem ASF można otrzymać zaliczkę w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

Czytaj także: Ranking ciągników we wrześniu. Kubota znów w czołówce

Czytaj także: Wybory do izb rolniczych 2023. Jakie wyniki?

Kto może się ubiegać o 100 tys. złotych na walkę z ASF

O wsparcie mogą starać się rolnicy, zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Warunkiem jest prowadzenie chowu lub hodowli co najmniej pięćdziesięciu świń średniorocznie. Lub też hodowli świń ras rodzimych lub ras czystych.

Konieczne jest także, aby działalność odbywała się na nieruchomości objętej inwestycją. A także, aby wnioskujący był zarejestrowany w ewidencji producentów.

Na co więc można przeznaczyć uzyskane środki?

Pomoc finansowa w wysokości 100 tys. złotych na walkę z ASF może zostać przeznaczona na następujące inwestycje:

  • Wykonanie ogrodzenia
  • Utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej
  • Wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do dezynfekcji
  • Zapewnienie możliwości dezynfekcji dla osób obsługujących świnie
  • Budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy
  • Posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże na paszę
  • Zapewnienie separacji świń od innych zwierząt
  • Finanse i warunki wsparcia

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można otrzymać dofinansowanie do 100 000 zł. Refundowane jest 80% kosztów kwalifikowanych. W programie przewidziano też konkretyzację wsparcia w zależności od rodzaju inwestycji, np. 320 zł za metr bieżący ogrodzenia, 2 860 zł za posadowienie bramy czy 970 zł za furtkę.

Warto również pamiętać, że o zaliczkę na realizację inwestycji można wystąpić już na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy, wniesienie zabezpieczenia w formie weksla in blanco jest jednak obowiązkowe. W odróżnieniu od wsparcia w ramach PROW 2014-2020, gwarancja bankowa nie jest już wymagana.

100 tys. złotych na walkę z ASF – podsumowanie

Z uwagi na znaczenie ASF dla rolnictwa i całego sektora produkcji żywności, warto rozważyć możliwość skorzystania z oferowanego wsparcia. Ochrona gospodarstwa przed tym zagrożeniem to nie tylko inwestycja w jego bezpieczeństwo, ale także w stabilność finansową i perspektywy rozwoju.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota